Notowania

żywność
04.02.2011 17:25

Koniec taniej żywności. O ile podrożeje?

Ceny żywności w pierwszej połowie roku mogą wzrosnąć od 4 do 5 proc..

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Yakovlev/Dreamstime)

Ceny żywności w pierwszej połowie roku mogą wzrosnąć od 4 do 5 proc..

Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że przyczynią się do tego dobre wyniki w eksporcie produktów spożywczych.

Utrzyma się bowiem duża sprzedaż za granicę takich artykułów jak między innymi : mięso drobiowe, wołowe i jaja. Będzie to uszczuplało podaż tych produktów na rynku wewnętrznym i tym samym sprzyjało wzrostowi cen żywności.

W ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego największy wzrost cen już się dokonał . Zdaniem ministra do ubiegłorocznych podwyżek przede wszystkim przyczyniły się warunki pogodowe , które wpłynęły na niższe zbiory.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowo;wysokie;ceny;zywnosci;na;swiecie,153,0,765337.html) Rekordowo wysokie ceny żywności na świecie

Sawicki uważa, że w tym roku pogoda nie będzie problemem . Dlatego zbiory nie powinny być niższe i tym samym oddziaływać na wzrost cen artykułów spożywczych. Jednak

Sawicki podkreśla, że dadzą o sobie znać inne czynniki wpływające na ceny żywności. Jego zdaniem może się do tego przyczynić podniesienie cen: energii, usług , transportu . W ocenie ministra rolnictwa wzrost cen żywności w całym roku 2011 może wynieść od 4 do 5 proc.

W grudniu minionego roku na świecie podrożały w dużym stopniu : zboża, cukier, oleje jadalne, przetwory mleczne i mięso. Ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że wpływ na to miała zmiana priorytetów dużych graczy na rynkach światowych. Szczególnie w przypadku cukru i zbóż do wzrostu ich cen przyczyniła się nie tyle sytuacja popytowo-podażowa, co działania funduszy inwestycyjnych.

_ - Następuje wyprzedaż metali i osłabia się inwestowanie w tę dziedzinę, natomiast większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć tak zwane soft commodities - miękkie produkty. Dlatego rosną ceny cukru, pszenicy i nasiona roślin oleistych _ - uważa Krystyna Świetlik.

Według niej dadzą też o sobie znać czynniki, które będą hamować wzrostową dynamikę cen żywności. Przede wszystkim bariera popytu. Będzie to wynikało z osłabienia wzrostu dochodów ludności w następstwie kryzysu finansów publicznych.

W ślad za tym bardzo niski będzie wzrost świadczeń społecznych , a więc emerytur i rent. Do tego dochodzą większe koszty utrzymania, wyższe ceny energii, paliwa, gazu po pierwszym kwartale. Przewidywany jest wzrost cen usług , w tym budowlanych , materiałów piśmiennych, książek. Gospodarstw domowe będą starały się zaoszczędzić na tym, na czym najłatwiej, czyli na żywności.

Zdaniem Świetlik szukanie oszczędności przez konsumentów i tym samym rezygnacja z zakupów niektórych artykułów spożywczych sprawi , że popyt na żywność zmaleje i będzie to czynnikiem wpływającym hamująco na wzrost cen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t87446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polsce;zywnosc;najtansza;w;calej;unii,122,0,637818.html) W Polsce żywność najtańsza w całej Unii Obok Polski tanimi pod względem cen żywności krajami są Rumunia i Bułgaria.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;podwyzki;cen;to;wina;spekulantow,245,0,765173.html) Sawicki: Podwyżki cen to wina spekulantów W drugiej połowie roku powinniśmy obserwować spadek cen surowców rolnych.
Tagi: żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz