Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec zapisów na akcje JSW. Zobacz inwestycyjne hity na lato

0
Podziel się:

Eksperci z instytucji finansowych wytypowali 15 spółek, których akcje powinny być latem w kręgu zainteresowania inwestorów.

Koniec zapisów na akcje JSW. Zobacz inwestycyjne hity na lato
(H-Gall/iStockphoto)

Dziś kończą się zapisy na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według analityków na debiucie będzie można zarobić nawet 750 złotych. Co później zrobić z pieniędzmi? Eksperci typują spółki, które ich zdaniem powinny okazać się wakacyjnymi okazjami inwestycyjnymi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Grecy i Amerykanie trzęsą giełdami. Co na to GPW?
Wiadomości, które ostatnio napływają na rynki finansowe nie rozpieszczają inwestorów handlujących akcjami. Po pierwsze wciąż waży się sprawa pomocy finansowej dla Aten i co za tym idzie wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy Grecja zbankrutuje.

A po drugie obawy o zadłużenie są widoczne także za Oceanem. Słabe nastroje na giełdach potęgują także wiadomości z gospodarki USA, dotyczące rynku pracy, sektora nieruchomości i nastrojów przedsiębiorców.

WIG20 w porównaniu do indeksów innych giełd w okresie od początku maja 2011 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo tego, WIG20 w ostatnich tygodniach wypadał jednak lepiej od głównych indeksów najważniejszych światowych giełd. Co ważniejsze, wciąż utrzymuje się powyżej psychologicznego wsparcia na poziomie 2800 punktów.

- _ Niedługo na giełdy amerykańskie zaczną napływać informacje na temat wyników spółek za drugi kwartał. Naszym zdaniem zbliżamy się do momentu przynajmniej czasowego odbicia indeksów _ - prognozuje Łukasz Rosiński, p.o. Dyrektora Departamentu Corporate Finance w DM AmerBrokers.

Małe, średnie, czy duże spółki?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie wśród analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, nie ma. Wszyscy są jednak niemal zgodni, że liczba kwestii niepokojących inwestorów sprawia, że o mocne wzrosty w przypadku głównych indeksów może być trudno. Bardzo istotna jest zatem obecnie selekcja.

- _ Aktualnie jest wiele ciekawych okazji inwestycyjnych w każdym z segmentów. Dlatego też w obecnej fazie koniunktury, nie skupiałbym się na kapitalizacji, lecz na możliwości rozwoju poszczególnych spółek _ - uważa Tomasz Jachowicz, analityk Biura Maklerskiego DnB NORD.

**

Z kolei Tomasz Manowiec, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagi na małe spółki, jednak dodaje, że do wyraźnych zwyżek cen potrzebne będzie, znacznie większe niż obecnie, zaangażowanie funduszy inwestycyjnych.

- _ Wyraźnie brak jest popytu na małe spółki, co wynika głównie z niskich wpłat do TFI. W dłuższym horyzoncie małe spółki są jednak bardzo atrakcyjnie wyceniane i możne je akumulować _- uważa Manowiec.

- _ Myślę, że zainteresowanie małymi spółkami powróci, kiedy WIG20 przebije psychologiczną barierę 3000 punktów. Inwestorzy będą wtedy uważać duże spółki za drogie i ich uwaga skieruje się na mniejsze podmioty _ - dodaje Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse.

_

_

Najpierw debiut akcji JSW, ale co później?

Część analityków zwraca uwagę na debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który według harmonogramu oferty ma nastąpić szóstego lipca.

Już w ubiegłym tygodniu eksperci twierdzili, że warto kupić akcje JSW, ponieważ ich zdaniem papiery podczas pierwszej sesji mogą podrożeć o nawet kilkanaście procent.

W przypadku pozostałych typów zdania są mocno zróżnicowane. Analitycy wybierają zarówno spółki wchodzące w skład indeksu WIG20, mWIG40, sWIG80, jak i spółki jeszcze mniejsze. Żadna z nich nie została jednak wskazana przez więcej niż jednego analityka.

Spółki, na które warto zwrócić uwagę
Spółka Analityk, Instytucja Uzasadnienie
Astarta Paweł Puchalski, BZ WBK Jest to najtańsza spółka rolna na GPW. Największy gracz na ukraińskim rynku cukru korzysta na hossie na światowym rynku cukru.
BGŻ Tomasz Jachowicz, DnB NORD Po kiepskim zachowaniu kursu od dnia debiutu, spółka może wrócić do łask na fali popytu ze strony inwestorów instytucjonalnych na sektor bankowy.
CEDC Paweł Cymcyk, AZ Finanse Spółka może pozytywnie zaskoczyć odzyskiwaniem rynku i dobrą sprzedażą nowych produktów, a ewentualny potencjał do spadków jest ograniczony.
Ciech Łukasz Rosiński, Amerbrokers W trzecim kwartale powinny być już widoczne pełne efekty restrukturyzacji spółki. Dodatkowo Skarb Państwa zapowiedział finał procesu prywatyzacji na wrzesień bieżącego roku.
Cormay Paweł Puchalski, BZ WBK Przejęcie spółki z Europy Zachodniej rozszerzy portfolio produktów i pozwoli na wejście na rynki Chin i Indii. Do końca lipca ma zostać potwierdzone uzyskania patentu.
Emperia Holding Tomasz Manowiec, BGŻ Spółka niedawno poinformowała o chęci sprzedaży majątku za kwoty znacznie przewyższające bieżącą wycenę rynkową. Będzie to wspierać notowania, a kolejne informacje o postępie procesu sprzedaży mogą dalej windować kurs.
Harper Hygienics Paweł Cymcyk, AZ Finanse Harper powinien skorzystać z ostatnio spadających cen wykorzystywanego surowca, czyli bawełny. Spółka ma dużą przestrzeń do wzrostów w przypadku niespodzianek dotyczących wyników.
Impel Tomasz Manowiec, BGŻ Spółka jest mało wrażliwa na koniunkturę, a obecnie wygląda atrakcyjnie pod względem wskaźników. Dodatkowo każdy akcjonariusz otrzyma akcje spółki zależnej wprowadzanej na giełdę jesienią, które warte są około 15 zł na akcję Impela.
Mirbud Łukasz Rosiński, Amerbrokers Spółka została zbyt mocno przeceniona. Aktualny wskaźnik ceny do zysku wynosi dla niej 10,4, natomiast według prognozy na koniec 2011 rok C/Z wyniesie 6,7. Dodatkowo Mirbud ma jedynie nieznaczny udział w przychodach projektów z rynku budownictwa infrastrukturalnego.
Mispol Tomasz Jachowicz, DnB NORD Nowy litewski akcjonariusz ma bardzo ambitną wizję rozwoju. Czynnikiem wspierającym notowania może być deklaracja ogłoszenia wezwania, gdzie cena minimalna będzie musiała wynieść 7,20 zł. W ciągu kilku tygodni (nadwyrężone zaufanie do spółki każe brać poprawkę co do terminu) powinniśmy poznać strategię nowego większościowego udziałowiec.
Optimus Łukasz Rosiński, Amerbrokers Zachowanie kursu powinny determinować pierwsze wyniki finansowe oparte na sprzedaży gry Wiedźmin 2, która osiągnęła 0,87 mln sztuk, a dużą jej cześć odbyła się poprzez wyjątkowo rentowny segment sprzedaży elektronicznej. Dodatkowo gra ukaże się w wersjach na dwie najpopularniejsze konsole – Xbox 360 oraz PlayStation 3.
PKN Orlen, PZU Paweł Cymcyk, AZ Finanse Obie spółki są ciekawą opcją dla mniej agresywnych inwestorów. Skarb Państwa upomni się o dużą dywidendę, więc popyt ze strony instytucji na te walory będzie duży.
Sadovaya Paweł Puchalski, BZ WBK Jej notowaniom będą sprzyjać doskonałe perspektywy stojące przed cenami węgla po decyzji Niemiec o zamknięciu elektrowni atomowych. Dodatkowo Sadovaya pod względem wskaźników jest niedowartościowana w stosunku do spółek z branży.
Stalprodukt Tomasz Jachowicz, DnB Nord Spółka przedstawiła ciekawą strategię na lata 2011-2015. Wyniki finansowe za pierwszy kwartał pozwalają z optymizmem patrzeć na kolejne. Dobrze wygląda także wykres Stalproduktu

Źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków.

Czy akcje warto kupować już teraz? - _ Sądzę, że WIG20 nie zejdzie istotnie poniżej bariery 2800 punktów i obrona tego poziomu ponownie doprowadzi do odbicia, które tym razem pozwoli poprawić kwietniowe maksima - _prognozuje Paweł Cymcyk

Analityk AZ Finanse uważa, że przeszkodzić w realizacji tego scenariusza mogą tylko słabe wyniki amerykańskich spółek, które doprowadziłyby do większych spadków w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t36586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;jsw,93,0,850013.html) Analitycy radzą, czy warto kupować akcje JSW Zdaniem ekspertów, kupno papierów węglowej spółki to dobra inwestycja. Zobacz, ile będzie można zarobić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t44518.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;750;zlotych;zysku;w;jeden;dzien,113,0,855409.html) Debiut JSW. 750 złotych zysku w jeden dzień? Na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapisze się nawet 250 tysięcy osób. Zainteresowanie papierami węglowej spółki będzie więc porównywalne do debiutów PZU i Taurona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Grecy i Amerykanie trzęsą giełdami. Co na to GPW? Mimo fatalnych informacji ze strefy euro i USA Warszawa broni się przed spadkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/inwestycyjne;hity;gpw;na;najblizsze;miesiace,170,0,802474.html) Inwestycyjne hity GPW na najbliższe miesiące Eksperci z instytucji finansowych wytypowali 17 spółek, których akcje powinny dać nieźle zarobić.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)