Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w budownictwie w lipcu pogorszyła się

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w lipcu spadł do 9 punktów i kształtował się na nieco niższym poziomie niż w czerwcu

- poinformował Główny Urząd Statystyczny w czwartek.

Wśród badanych przedsiębiorstw 28 proc. odczuło w lipcu poprawę koniunktury, a 19 proc. jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 28 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

W przedsiębiorstwach publicznych koniunkturę ocenia się dużo lepiej niż w firmach prywatnych.

Podobnie jak przed miesiącem przedsiębiorstwa sygnalizują także, że portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe nieznacznie się zmniejszył, choć przedsiębiorstwa publiczne odnotowały w lipcu wzrost bieżących zamówień.

Prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna.

Natomiast oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są negatywne, choć mniej pesymistyczne od ocen sprzed miesiąca - odpowiedni wskaźnik kształtuje się na poziomie minus 9 punktów.

Tylko firmy publiczne wskazały na wzrost bieżącej produkcji.

Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć nieco mniej optymistyczne od prognoz sprzed miesiąca, przy tym trochę lepsze w firmach publicznych niż prywatnych.

W najbliższych trzech miesiącach przewidywany jest jednak dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych, w stopniu zbliżonym do ocen sprzed miesiąca. Jedynie firmy publiczne oczekują mniejszego spadku cen niż prognozowały to w ubiegłym miesiącu.

Nadal utrzymuje się także spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych redukcji pracowników może być nieco głębsza od prognoz z ubiegłego miesiąca i większa w jednostkach sektora prywatnego niż publicznego.

W lipcu utrzymał się obserwowany od kilku miesięcy bardzo niski odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (1,4 proc).

Nadal największe trudności, na jakie napotykają przedsiębiorstwa, są związane są z niedostatecznym popytem (wymienianym przez 79 proc. jednostek zgłaszających bariery, wobec 81 proc. w czerwcu) oraz konkurencją ze strony innych firm (w lipcu takie trudności sygnalizuje 76 proc. przedsiębiorstw wobec 75 proc. w czerwcu).

W porównaniu z ocenami sprzed miesiąca przedsiębiorstwa odnotowały nieznaczny wzrost barier dostępu do kredytów i kosztów finansowania działalności.

W stosunku do popytu oczekiwanego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy około 31 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt wysokie, 64 proc. jako wystarczające, a 5 proc. jako zbyt niskie. Opinie te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem.

budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)