Notowania

firma
23.04.2012 10:47

Koniunktura w firmach nieco lepsza. Nowe badanie

W drugim kwartale roku ma nastąpić niewielka poprawa sytuacji w sektorze przedsiębiorstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

Maleje odsetek przedsiębiorstw planujących podnosić płace oraz przeciętna planowana podwyżka wynagrodzeń. Podwyżki płac hamować może również wzrost składki rentowej.

W drugim kwartale roku ma nastąpić niewielka poprawa sytuacji w sektorze przedsiębiorstw - tak wynika z Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu. Poprawa bieżącej sytuacji popytowej przełożyła się na wzrost optymizmu przewidywań na kolejny kwartał.

W pierwszym kwartale kurs złotego umocnił się, a w efekcie tego obniżyła się opłacalność eksportu. Konsekwencją umocnienia złotego był wyraźny spadek marż na sprzedaży eksportowej. Spadek zanotował zarówno handel, jak i przetwórstwo przemysłowe.

Obserwowany i oczekiwany wzrost popytu przełożył się na niewielką poprawę prognoz zatrudnienia. Więcej pracowników planują przyjąć głównie przedsiębiorstwa prywatne, w tym zwłaszcza z kapitałem zagranicznym, ponadto sektor MSP, handel i eksporterzy.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach plany zatrudnienia powiązane są nie tylko ze wzrostem zapotrzebowania na produkty i usługi oferowane przez ankietowane firmy oraz planowanym w efekcie tego zwiększeniem produkcji, ale również z przewidywanym rozpoczęciem inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: firma, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz