Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w przemyśle w październiku pogorszyła się

0
Podziel się:

Koniunktura w przemyśle w październiku pogorszyła się w stosunku do września i w stosunku do tego samego miesiąca siedmiu ostatnich lat. Wskaźnik koniunktury spadł do minus 18

bELtqCtN

- poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę.

Wśród badanych przedsiębiorstw 13 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, 31 proc. pogorszenie. Ogólny klimat koniunktury był oceniany gorzej w sektorze publicznym niż w prywatnym.

W październiku odnotowano ograniczenie popytu w podobnym stopniu, jak we wrześniu, co przełożyło się na dalsze ograniczanie bieżącej produkcji.

bELtqCtP

Przewidywania dotyczące popytu w następnych miesiącach są pesymistyczne i gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Negatywne są też przewidywania dotyczące produkcji przemysłowej, wskazujące na możliwość nieznacznego jej spadku.

Gorzej, niż we wrześniu i nadal negatywnie przedsiębiorstwa oceniały swoją bieżącą sytuację finansową. Złe oceny dotyczyły zarówno terminowego regulowania zobowiązań, jak i możliwości ściągania należności od kontrahentów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji finansowej.

Firmy przewidują też, że utrzymają się znaczne zwolnienia pracowników, a ceny wyrobów przemysłowych mogą spaść.

Negatywnej koniunktury nie odnotowali w październiku jedynie producenci wyrobów celulozowo-papierniczych.

bELtqCtV

Natomiast najgorsze oceny formułowali producenci: metali, pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z surowców niemetalicznych, tkanin, odzieży i futer.

bELtqCuq
przemysł
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)