Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniunktura wraca. Tak dobrze nie było od trzech lat

0
Podziel się:

Gospodarka wkroczyła na ścieżkę rozwoju - oceniają analitycy BIEC.

Koniunktura wraca. Tak dobrze nie było od trzech lat
(industrieblick - Fotolia.com)
bECiqdnp

Ożywienie naszej gospodarki przyspiesza - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce w październiku wzrósł o 1,7 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. To drugi tak poważny skok w tym roku i tym samym WWK osiągnął poziom szczytu z listopada 2010 r.

Można uznać, że gospodarka pokonała trudności związane z ostatnim spowolnieniem i wkroczyła na ścieżkę rozwoju - oceniają analitycy BIEC. _ To drugi tak poważny skok wskaźnika w tym roku. Poprzedni wystąpił w maju br. i wyniósł ponad 4 punkty _ - zaznaczono w komentarzu.

_ Obecnie wskaźnik osiągnął poziom swego ostatniego lokalnego szczytu z listopada 2010 r. Symbolicznie można uznać, że gospodarka pokonała trudności związane z ostatnim spowolnieniem i wkroczyła na ścieżkę rozwoju _ - dodano.

bECiqdnr

Do wzrostu wskaźnika najbardziej przyczynił się wzrost zamówień dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Poprawia się sytuacja finansowa firm. Nie słabną optymistyczne nastroje na giełdzie. Główny indeks WIG wzrósł w ostatnim miesiącu o 6 proc. i obecnie jego realne wartości znajdują się powyżej ostatniego lokalnego szczytu z czerwca 2011 roku.

Z danych BIEC wynika poza tym, że zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów w ujęciu realnym zmniejszyło się w stosunku do miesiąca poprzedniego. Z drugiej strony, banki sygnalizują wzrost zainteresowania kredytami zarówno typowo konsumpcyjnymi jak i hipotecznymi.

_ Do wzrostu wskaźnika w największym stopniu przyczynił się w tym miesiącu zwiększony napływ nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych _ - napisano.

_ Składowe, które działały w kierunku spadku wskaźnika to: zadłużenie gospodarstw z tytułu kredytów, wydajność pracy oraz poziom zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw _ - dodano.

bECiqdnx
bECiqdnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)