Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsolidacja w przemyśle stoczniowym

0
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) chce doprowadzić do konsolidacji w przemyśle stoczniowym przez połączenie Stoczni Szczecińskiej Nowej (SSN), Grupy Stoczni Gdyńskiej i poznańskich zakładów Hipolit Cegielski

- poinformował PAP prezes ARP.

"W takim układzie grupy, o którym myślimy, musimy znaleźć miejsce nie tylko dla SSN, ale także dla Stoczni Gdynia i Zakładów Cegielskiego" - powiedział w środę PAP Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

"Chcemy do tego zaprosić banki, które mają bardzo wiele do stracenia, jeżeli ten proces się nie uda. Będziemy się starali zrobić to na podstawie uprawnień, które dała nam ustawa, i na zasadzie uprawnień właścicielskich wobec SSN" - dodał.

Prezes powiedział PAP, że ogólne założenia konsolidacji mają powstać do końca tego roku.

"Musimy w tym roku ustalić zręby programu i dojść do porozumienia z bankami. Jest to w interesie wierzycieli i banków. Do końca 2003 roku powinna być dopracowana cała koncepcja, zgoda i wszystkie procesy związane z realizacją programu" - powiedział.

Jego zdaniem szczegóły kształtu grupy powinny zostać określone w toku rozmów z bankami.

Zdaniem Krężla najważniejszą częścią programu konsolidacji przemysłu stoczniowego będzie organizacja finansowania produkcji.

"Musi to być dokładnie przedyskutowane z bankami, dlatego że programu będzie mieć sens tylko wtedy, jeżeli będzie wyraźna delegacja i chęć banków do zbudowania systemu finansowania sektora stoczniowego" - powiedział prezes.

"Bez zbudowania systemu finansowania, który będzie obniżał ryzyko banków i dawał możliwości pełnej płynności tego systemu, to się nie uda" - dodał Krężel.

ARP ma prawie 100-proc. udział w SSN. Agencja jest również operatorem ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorstw o specjalnym znaczeniu dla rynku pracy, w ramach którego prowadzi postępowania wobec stoczni gdyńskiej i Zakładów Cegielskiego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)