Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz: Ta ustawa skróci kolejki na badania

0
Podziel się

Minister zdrowia chce, by jeszcze w tej kadencji do Sejmu trafił projekt ustawy o umiejętnościach.

Kopacz: Ta ustawa skróci kolejki na badania
(kprm.gov.pl)
bDJzYQrV

Minister zdrowia chce, by jeszcze w tej kadencji do Sejmu trafił projekt ustawy o umiejętnościach. Nowe przepisy pozwolą lekarzom specjalistom podpisywać z NFZ kontrakty m.in. na wykonywanie konkretnych badań, np. gastroskopii, co ma skrócić kolejki.

_ - Aby zrobić gastroskopię, trzeba dostać się do gastroenterologa. Dziś wiemy, że chirurg umie to świetnie robić. Jeśli zda tę umiejętność, po sześciomiesięcznym kursie dostanie certyfikat, że jest przygotowany do tego, aby ją robić. Będzie miał pełne prawo do tego, by kontraktować z NFZ wykonywanie gastroskopii _ - powiedziała Ewa Kopacz, która brała dziś udział w uroczystości uhonorowania lekarzy, którzy najlepiej w sesji wiosennej zdali egzamin specjalizacyjny.

Jak podkreśliła, nowe przepisy skrócą oczekiwanie na badania. - _ Kolejki do specjalistów wynikają z tego, że mamy bardzo wąskie specjalności i ich niewielką ilość _ - podkreśliła. Zaznaczyła, że w wielu przypadkach pacjenci czekają miesiącami na proste badanie, które ma im przykładowo dać odpowiedź, czy muszą się poddać leczeniu.

bDJzYQrX

Minister Kopacz powiedziała, że chce też, aby przed końcem kadencji do Sejmu trafiły także m.in. projekty ustaw o badaniach klinicznych, dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o zdrowiu publicznym. Oceniła, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest konieczny, by wskazać, jaką rolę w systemie ochrony zdrowia pełnią m.in. lekarz, pielęgniarka, minister zdrowia. Zaznaczyła, że chce, aby ten projekt został zgłoszony jako poselski.

Sejm uchwalił już część ustaw rządowego pakietu zdrowotnego - o działalności leczniczej, tzw. ustawę refundacyjną, ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, nowelizację ustaw o lekarzu i lekarzu dentyście i ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawy te zostały podpisane przez prezydenta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/money;pl;ocenia;rzady;ewy;kopacz;to;stracony;czas,149,0,830101.html) Money.pl ocenia rządy Ewy Kopacz. To stracony czas Wydatki na leczenie wzrosły o 30 procent, jednak nie udało się dokończyć żadnej z zapowiadanych dużych reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;refundacyjna;-;konstytucyjna,92,0,793692.html) Ustawa refundacyjna - konstytucyjna Tak twierdzi Ewa kopacz, minister zdrowia. Opozycja ma wątpliwości zwłaszcza w sprawie stałej ceny leku refundowanego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;nie;da;lekarzom;podwyzek;bo;oszczedza,105,0,741225.html) Tusk nie da lekarzom podwyżek. Bo oszczędza Nie ma szans na podniesienie stawki za świadczenia w 2011 r. Lekarze wciąż zastanawiają się, co zrobić.
bDJzYQsy
Źródło:
KOMENTARZE
(0)