Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz zachwala dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Kusi ulgami

0
Podziel się:

To szansa dla tych, którzy nie mają pieniędzy, a są wyprzedzani w kolejkach przez tych, którzy je mają.

Kopacz zachwala dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Kusi ulgami
(PAP/Leszek Szymański)

Ulga podatkowa dla wykupujących polisę dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego - to jedno z głównych założeń rządowego projektu, który takie dobrowolne ubezpieczenia wprowadza. Przedstawiła je minister zdrowia Ewa Kopacz.

Projekt w poniedziałek ma zostać skierowany do konsultacji społecznych.

Ponadto w projekcie przewidziano możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wprowadzono obowiązek realizacji przez świadczeniodawcę kontraktu z NFZ na poziomie 90 proc. - to zabezpieczenie dostępu dla pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia.

_ - Dodatkowe ubezpieczenia są szansą dla tych, którzy nie mają pieniędzy, a są wyprzedzani w kolejkach przez tych, którzy pieniądze mają _ - powiedziała podczas konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dodała, że dodatkowe ubezpieczenia pozwolą na maksymalne wykorzystanie sprzętu oraz możliwości personelu.

W projekcie zostały także zawarte określone standardy świadczeń, które będą wykonywane w ramach dodatkowego leczenia. Chodzi o dokładną ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów. W ramach dodatkowego ubezpieczenia dostępne będą świadczenia z zakresu medycyny pracy.

Dziura budżetowa pokrzyżuje plany?

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc wyjaśnił, że termin jej wprowadzenia zostanie ustalony z Ministerstwem Finansów. Szulc zaznaczył, że Polska jest obecnie objęta procedurą nadmiernego deficytu.

_ - Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, rozwiązań powodujących zmniejszenie, uszczuplenie przychodów w budżecie państwa nie można wtedy wprowadzać _ - powiedział.

Szczegóły dotyczące ulgi mają zostać przedstawione w ciągu 14 dni, a projekt ustawy ma trafić do Sejmu w pierwszej połowie roku. Ulga będzie naliczana od kwoty podlegającej opodatkowaniu, czyli 18 lub 32 proc.

Podkreślił, że będą prowadzone rozmowy z MF, aby ulga mogła zostać wprowadzona jak najszybciej. _ Chcielibyśmy, by wszystkie mechanizmy mogły zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2012 roku _ - zaznaczył.

Wydatki na leczenie rosną lawinowo

Tegoroczny budżet NFZ wynosi ponad 56 mld zł i w ciągu minionych pięciu lat wzrósł niemal dwukrotnie. Jednak to nie wszystko co wydajemy na leczenie. Coraz więcej pacjentów płaci z własnej kieszeni. Od 2006 roku wartość prywatnego rynku medycznego wzrosła o 50 procent.

Według firmy badawczej PMR w tym roku wyniesie ona 30 mld zł, a w kolejnym 33 mld zł. Z kwoty prawie 28 mld zł wydanych w 2009 roku przez Polaków z własnej kieszeni na opiekę zdrowotną, około 60 procent przeznaczonych zostało na leki i sprzęt medyczny. Kolejna pozycja (około 20 proc.), to wydatki związane z usługami rehabilitacyjnymi oraz prywatnymi wizytami lekarskimi. Pozostałą część przeznaczyli m.in. na abonamenty medyczne czy ubezpieczenia zdrowotne.

źródło: PMR,* prognoza

Średni wydatek na leczenie jednego pacjenta w Polsce wynosi nieco ponad tysiąc złotych rocznie. Jednak koszty leczenia rozkładają się bardzo nierównomiernie. W przypadku połowy pacjentów w Polsce nie kosztuje więcej niż 148 zł na osobę, a co trzeci ubezpieczony kosztuje budżet NFZ mniej niż 50 zł.

Z drugiej strony na leczenie 1 procenta najciężej chorych NFZ wydaje rocznie aż 28 procent swojego budżetu. Oznacza to, że na ponad 260 tysięcy pacjentów wydanych zostało 7,7 mld złotych. Najdroższe procedury kosztowały ponad 250 tysięcy złotych.

Jak oszacowała Polska Izba Ubezpieczeń, by zniwelować kolejki do szpitali, a co za tym idzie do zabiegów i operacji, rocznie dodatkowo trzeba by wydać 3 mld złotych. Taka kwota - według PIU - wystarczyłaby do zakontraktowania przez NFZ brakujących zabiegów. Zdaniem ekspertów miejsc w szpitalach i specjalistów jest pod dostatkiem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;zachet;polacy;nie;kupia;ubezpieczen;zdrowotnych,194,0,681154.html) Bez zachęt Polacy nie kupią ubezpieczeń zdrowotnych Aż 68 procent internautów Money.pl twierdzi, że są zainteresowani dodatkowymi polisami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dwa;lata;czekania;na;operacje;zacmy;w;2011;roku;kolejki;nie;znikna,109,0,732781.html) Dwa lata czekania na operację zaćmy. W 2011 roku kolejki nie znikną Miliard złotych to za mało. W kolejkach na operacje czeka 650 tysięcy pacjentów.
ubezpieczenia zdrowotne
ubezpieczenia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)