Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopalnie JSW - będzie strajk 9 czerwca

0
Podziel się:

W trakcie rozmów nie doszło do porozumienia, bo propozycje strony rządowej dotyczące płac były nie do przyjęcia dla związkowców, którzy zapowiedzieli strajk.

Kopalnie JSW - będzie strajk 9 czerwca
(jsw.pl)

Rozmowy związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
z przedstawicielami zarządu firmy oraz ministerstw gospodarki i skarbu zostały przerwane. Związkowcy w ich trakcie poinformowali zarząd spółki, że 9 czerwca w kopalniach JSW odbędzie się strajk.

- _ To była gra pozorów ze strony społecznej. Gdy my przedstawialiśmy propozycje, kwestia strajku była już przesądzona _ - komentował, wychodząc po południu z sali, prezes JSW Jarosław Zagórowski. Dodał, że faks z informacją o dwugodzinnym strajku, który ma zostać przeprowadzony na każdej zmianie, dotarł do siedziby spółki w Jastrzębiu Zdroju w trakcie trwających w Katowicach rozmów w tej sprawie.

W negocjacjach na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach uczestniczyli wiceministrowie: skarbu - Krzysztof Walenczak, i gospodarki - Rafał Baniak. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który był gospodarzem spotkania, po jego zakończeniu nazwał ruch związkowców _ falstartem _.

- _ My dalej, jako komisja dialogu, gospodarka, skarb, jesteśmy otwarci na prowadzenie rozmów i negocjacji. Przerwałem to spotkanie z uwagi na informację o tym, że w trakcie trwania tych negocjacji do Jastrzębskiej Spółki wpłynął faks informujący o zaostrzeniu tego protestu. W takim układzie trzeba było dać sobie czas na przemyślenie - stronie społecznej - czy przypadkiem wiedzą do końca, co w międzyczasie się dzieje _ - zaznaczył Łukaszczyk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t138890.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;jsw;pewnie;wynegocjuja;podwyzki,96,0,844384.html) W JSW pewnie wynegocjują podwyżki
Dodał, że rozmowy szły tego dnia _ w dobrą stronę _. Rozmawiano m.in. o deklaracji ministra gospodarki dotyczącej zachowania przez Skarb Państwa władztwa korporacyjnego nad spółką, potwierdzono też wcześniejsze zapowiedzi resortu skarbu ws. akcji pracowniczych. - _ To wszystko zbieraliśmy w formie porozumienia i w zasadzie było już na finale. Zarząd w tym czasie przystępował do kwestii płacowych i składał propozycje - byliśmy święcie przekonani, że po godzinie 15.30, 16 czy trochę później wszystkie te elementy zostaną parafowane _ - wskazał wojewoda.

Dodał, że strona rządowa jest otwarta na dalszy dialog, a weekend powinien pozwolić związkom na przemyślenie piątkowych działań. - _ To chyba nie na tym negocjacje polegają. Polegają przede wszystkim na dużej dozie zaufania, odpowiedzialności i umiejętności kompromisu _ - podkreślił Łukaszczyk. - _ Nie można tak do końca negocjować z odbezpieczoną bronią przy skroni _ - dodał.

Rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda wyjaśnił, że czas wyznaczony przez wojewodę do rozmów tego dnia mijał o godzinie 15.30, a wyznaczony przez związki - o godzinie 14. W tym czasie jednak zarząd przedstawił propozycję płacową nie do zaakceptowania przez związki. - _ To jest twarde stanowisko, spodziewaliśmy się tej sytuacji, dlatego tak a nie inaczej postępujemy _ - wskazał. - _ Fakt jest taki, że propozycje były nie do przyjęcia _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;z;jsw;zerwali;rozmowy,242,0,821746.html) Związkowcy z JSW zerwali rozmowy Górnicy odrzucili zaproszenie zarządu. Chcą strajkować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;w;jsw;odstraszy;inwestorow,14,0,814094.html) Strajk w JSW odstraszy inwestorów? Zgodnie z zapowiedziami związkowców, wydobycie węgla ma zostać wznowione jutro rano, po pełnej dobie protestu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum;w;jsw;gornicy;chca;strajku,119,0,809335.html) Referendum w JSW: Górnicy chcą strajku Trzy czwarte z ponad 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej poparło postulaty m.in. w sprawie podwyżki płac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)