Notowania

kopalnie w polsce
07.12.2013 16:52

Kopalnie w Polsce. "Rząd solidarnie broni węgla"

Wicepremierzy podkreślają, że w kopalnie trzeba inwestować, bo przez wiele lat pozostaną podstawą polskiej energetyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Wicepremierzy Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński (na zdjęciu) zapewnili dziś w kopalni Mysłowice-Wesoła o _ solidarnej obronie dobrego imienia węgla przez cały rząd _. Podkreślili, że węgiel pozostanie podstawą polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat.

_ - Górnictwo węgla kamiennego będzie przez najbliższe kilkadziesiąt lat należało do podstawowych gałęzi polskiej gospodarki. Dlatego musi unowocześniać się i realizować inwestycje rozwojowe, muszą być na to pieniądze _ - powiedziała wicepremier Bieńkowska, która obejrzała kopalniane wyrobiska 865 m pod ziemią.

Należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) kopalnia Mysłowice-Wesoła zakończyła właśnie kolejny etap zapoczątkowanego 15 lat temu procesu pogłębiania i modernizacji szybu _ Piotr _ i tworzenia poziomu wydobywczego 865 m. Dzięki temu zakład uzyskał dostęp do ponad 60 mln ton dobrej jakości węgla; poprawiło się też bezpieczeństwo, sposób przewietrzania i komfort pracy górników, których droga od szybu do ściany wydobywczej skróciła się dwukrotnie. Szybszy i tańszy jest też transport materiałów.

Mysłowicka kopalnia zatrudnia ponad 4,6 tys. pracowników. W tym roku wydobędzie ok. 3,7 mln ton węgla, wobec ok. 11,9 mln ton wydobycia w całym holdingu. Jej zasoby węgla, możliwe do opłacalnego wydobycia, szacowane są na blisko 160 mln ton, co daje zakładowi perspektywę co najmniej 40 lat działania.

_ - To jest kopalnia, która w Katowickim Holdingu Węglowym jest naprawdę perłą w koronie, ciągle myśli o unowocześnianiu, a teraz realizuje kolejny etap rozwoju. Mam nadzieję, że tak będzie dalej _ - powiedziała Bieńkowska.

Wicepremier Janusz Piechociński chwalił zarząd KHW za skuteczny program naprawczy spółki, która przed rokiem była w znacznie trudniejszej sytuacji niż obecnie - zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Spółce udało się ustabilizować finanse, utrzymać poziom wydobycia węgla, a rok planuje zamknąć zyskiem rzędu ok. 40 mln zł.

Charakteryzując sytuację górnictwa wicepremier przypomniał, że do Europy napływa tańszy węgiel z innych kontynentów, a międzynarodowe ceny tego surowca spadły do niskiego poziomu ok. 78-81 USD w zachodnioeuropejskich portach. Wskazał, że górnictwo musi tak dostosować się do sytuacji rynkowej, by dostarczać krajowej energetyce węgiel po konkurencyjnej, akceptowalnej cenie, dbając o racjonalizację własnych kosztów.

Nawiązując do ogłoszonego przez zarząd innej górniczej spółki - Kompanii Węglowej - programu restrukturyzacji, Piechociński zaapelował o _ dialog i szukanie tego co wspólne _ w relacjach między zarządem a stroną społeczną.

_ - Potrzebne jest porozumienie na poziomie świat menedżerski - załoga, tak aby jego skutkiem była m.in. większa efektywność i lepsze wykorzystanie sprzętu, a w efekcie podnoszenie konkurencyjności _ - powiedział minister gospodarki.

Przypomniał, że dziś z węgla kamiennego i brunatnego pochodzi 84 proc. wytwarzanej w Polsce energii, co zapewnia popyt na ten surowiec jeszcze przez wiele lat. Według prognoz około 2050 r. polska energetyka nadal ma być oparta na węglu w ok. 40-50 proc. _ - Dlatego zasoby na Śląsku muszą być bardzo racjonalnie wykorzystywane _ - podkreślił wicepremier.

Jego zdaniem w nowej perspektywie unijnego finansowania można liczyć także na wsparcie techniki i technologii górniczych ze środków unijnych, w ramach puli przeznaczonej na badania i rozwój. Piechociński ocenił, że w tym roku dla górnictwa ważniejsze od wyników finansowych są inwestycje, modernizacja i utrzymanie wydobycia na właściwym poziomie.

Wicepremierzy Bieńkowska i Piechociński, po wizycie w mysłowickiej kopalni, uczestniczyli w sobotę również w spotkaniu mikołajkowym z dziećmi górników, których ojcowie zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach holdingu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kopalnie w polsce, janusz piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz