Notowania

korea południowa
24.04.2013 08:16

Korea nie będzie już wzbogacać uranu

Korea Południowa nie uzyskała od USA zgody na program wzbogacania uranu i przetwarzania zużytego paliwa nuklearnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RYU SEUNG-IL/Polaris/East News)
Prezydent Korei Południowej

Władze Korei Południowej poinformowały, że nie uzyskały zgody Stanów Zjednoczonych na program wzbogacania uranu i przetwarzania zużytego paliwa nuklearnego w ramach negocjacji mających na celu odnowienie dwustronnej współpracy nuklearnej.

Sojusznicy porozumieli się za to w sprawie przedłużenia obecnego porozumienia o dwa lata do marca 2016 roku - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela MSZ w Seulu. Agencja Kyodo precyzuje, że decyzja zapadła podczas negocjacji, które toczyły się w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie.

_ - Strony zgodziły się na przedłużenie porozumienia o dwa lata, żeby uniknąć przerwy w umowie. Następna runda negocjacji odbędzie się w czerwcu _ - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego MSZ, zastrzegając sobie anonimowość.

Od października 2010 roku rządy Korei Płd. i USA renegocjują zawarte w 1974 roku porozumienie na temat współpracy nuklearnej, które zakazuje Seulowi przetwarzania zużytego paliwa pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych oraz nie pozwala na wzbogacanie uranu.

Seul liczył, że Waszyngton zmieni zdanie w tych kwestiach. Z kolei Biały Dom odnosi się do tego niechętnie ze względu na obawy dotyczące rozprzestrzeniania broni nuklearnej.

Agencja Yonhap podkreśla, że osiągnięcie pełnej zdolności nuklearnej przez Koreę Płd. jest jedną z najbardziej delikatnych kwestii, które prezydent tego kraju Park Geun Hie ma omówić 7 maja z prezydentem USA Barackiem Obamą.

W zeszłym tygodniu dziennik _ New York Times _ napisał, że _ technologia, która jest zakazana w obecnym porozumieniu, pozwoliłaby Korei Płd. na produkowanie własnego paliwa nuklearnego i zbliżałaby ją do produkcji broni nuklearnej _.

_ NYT _ podkreślał, że _ pozwolenie Korei Płd. na produkcję paliwa nuklearnego spowoduje, iż Stanom Zjednoczonym jeszcze trudniej będzie w sposób wiarygodny działać na rzecz niedopuszczenia do militarnych programów nuklearnych w Korei Płn. i Iranie _.

Korea Płd. ma 23 reaktory, które wytwarzają prawie 40 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju. Do 2030 roku ma zamiar zbudować 16 kolejnych. Seul tłumaczy, że energetyka jądrowa kraju potrzebuje zdolności do częściowego przetwarzania paliwa nuklearnego, aby poradzić sobie z szybko rosnącymi składowiskami odpadów radioaktywnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Test atomowy w Korei? Jest potwierdzenie Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (ang. CTBTO) poinformowała o wykryciu radioaktywnych gazów szlachetnych, których pochodzenie można przypisać testowi nuklearnemu.
Iran rozpoczął instalację urządzeń. Będzie... Iran rozpoczął w styczniu w ośrodku w Natanzie instalowanie urządzeń nowej generacji do wzbogacania uranu.
Pilny telefon z Białego Domu. Chodzi o atom Barack Obama jednoznacznie potwierdził zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony Korei Południowej.
Tagi: korea południowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz