Notowania

niemcy
08.01.2011 14:00

Korea nie chce wieprzowiny z Niemiec

Import jaj i mięsa drobiowego z Niemiec wstrzymała też Słowacja. Wszystko przez dioksyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alle12/iStockphoto)

Korea Południowa poinformowała Unię Europejską, że zawiesza import wieprzowiny z Niemiec w związku z wykryciem w paszy szkodliwych dla zdrowia dioksyn. Import jaj i mięsa drobiowego z Niemiec wstrzymała też Słowacja.

O decyzji Korei poinformował Frederic Vincent, rzecznik prasowy unijnego komisarza ds. zdrowia, Johna Dali. Eu uważa tę reakcję za przesadzoną.

- _ Jest to decyzja, która nie jest adekwatna wobec tego, co się dzieje w Niemczech i spróbujemy przedyskutować ją z władzami Korei Południowej _ - dodał.

Bruksela nie zamierza zalecać krajom Eu zakazu importu mięsa niemieckiego lub innych produktów pochodzących z Niemiec, _ gdyż gospodarstwa rolne są tam zablokowane i zablokowane są z nich dostawy, które podlegają obecnie badaniom _ - podkreślił Vincent.

Do tej pory Komisja Europejska potwierdziła, że jaja z niemieckich gospodarstw, które stosowały zanieczyszczoną paszę, trafiły do Holandii. Także na rynku w Wielkiej Brytanii mogły znaleźć się produkty skażone rakotwórczymi dioksynami. W sumie wstrzymano zbyt z 4.700 ferm zajmujących się hodowlą drobiu, a także trzody chlewnej w 11 niemieckich krajach związkowych.

W piątek ministerstwo rolnictwa landu Szlezwik-Holsztyn potwierdziło doniesienia mediów, że skażonymi tłuszczami paszowymi handlowano w Niemczech już od wielu miesięcy.

W marcu 2010 roku podczas kontroli w firmie produkującej tłuszcze paszowe Harles und Jentzsch stwierdzono przynajmniej dwa razy wyższe niż dopuszczalne ilości dioksyn, lecz prywatne laboratorium, które przeprowadziło badania, nie poinformowało władz o ich wynikach. Tłuszcze te nie powinny być wykorzystane jako składnik pasz. Prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko firmie Harles und Jentzsch.

W piątek słowackie ministerstwo rolnictwa wstrzymało import jaj i mięsa drobiowego z Niemiec. Władze w Bratysławie już prowadzą kontrole mające sprawdzić, czy na Słowację trafiła żywność zawierająca szkodliwe substancje. Na razie nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afera;dioksynowa;4700;farm;pod;lupa,34,0,749602.html) Afera dioksynowa. 4700 farm pod lupą W związku ze skandalem straty rolników sięgają 40-60 mln euro tygodniowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t128314.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;w;cieniu;skandalu;z;dioksynami,59,0,748859.html) Niemcy w cieniu skandalu z dioksynami Berlin szacuje, że na rynek dostały się tysiące ton rakotwórczego tłuszczu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zachodni;sasiedzi;rozpedzaja;nasza;gospodarke,252,0,650748.html) Zachodni sąsiedzi rozpędzają naszą gospodarkę Zdaniem analityków JP Morgan, PKB w Polsce urośnie w tym roku o 3,5 proc. Dzięki Niemcom.
Tagi: niemcy, mięso, import, dioksyny, skażone, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz