Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Północna wznawia program atomowy?

0
Podziel się:

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano poinformował, że jest poważnie zaniepokojony ostatnimi doniesieniami z regionu.

Yukiya Amano, szef MAEA
Yukiya Amano, szef MAEA (IAEA Imagebank/CC 2.0)
bEEEcRBx

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano poinformował, że Korea Północna może rozwijać swój program atomowy. Amano podkreślił, że jest poważnie zaniepokojony tym faktem.

W kwietniu br. władze w Pjongjangu zapowiedziały, że ponownie uruchomią 5-megawatowy reaktor w Jongbjon. Rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej wskazywał wtedy, że władze Korei Północnej zamierzają _ wzmocnić swój arsenał nuklearny, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i jakość _. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA pisała w kwietniu br., że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem _ poważnych _ niedoborów energii elektrycznej.

Yukiya Amano poinformował, że oenzetowska agencja z siedzibą w Wiedniu monitoruje postęp prac w Jongbjon za pomocą zdjęć satelitarnych. - _ Jednak agencja nie posiada bezpośredniego dostępu do reaktora, dlatego nie możemy jednoznacznie oszacować, czy reaktor został uruchomiony _ - podkreślił szef MAEA, dodając, że jest _ poważnie zaniepokojony _ tym stanem rzeczy.

bEEEcRBz

We wrześniu wywiad południowokoreański informował, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych. Dowodem miały być m.in. zdjęcia satelitarne wskazujące na możliwość wznowienia prac ośrodka.

Reaktor w Jongbjon wyłączono w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu _ rozbrojenie za żywność _, który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Północna zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu przez Pjongjang w lutym trzeciej próby nuklearnej.

Według południowokoreańskiego wywiadu reaktor został ponownie uruchomiony w sierpniu; nie ujawniono źródła tych informacji.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEEcRBF
bEEEcRCa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)