Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Południowa i Północna rozmawiają o strefie przemysłowej

0
Podziel się:

Delegacja z Seulu omawiała szczegóły ponownego startu strefy bardzo istotnej dla gospodarki północnokoreańskiej i południowokoreańskiego przemysłu, który od chwili napięć stracił miliony dolarów.

Korea Południowa i Północna rozmawiają o strefie przemysłowej
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Korea Południowa i Korea Północna negocjowały wczoraj ponowne otwarcie zamkniętej w kwietniu jednostronnie przez Pjongjang wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong i omawiały przyszłość metod zapobiegania przypadkom jej unieruchomienia.

Na zdjęciu Kim Dzong Un - przywódca Korei Północnej.

Południowokoreańska delegacja udała się do parku przemysłowego, aby omówić szczegóły ponownego startu strefy bardzo istotnej dla gospodarki północnokoreańskiej i południowokoreańskiego przemysłu, który od chwili odejścia pracowników z północy stracił miliony dolarów.

- _ Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odzyskać wzajemne zaufanie i osiągnąć lepszą współpracę _ - oświadczył szef południowokoreańskiej delegacji, Suh Ho.

Wczoraj przedstawiciele obu państw spotkali się na granicy i uzgodnili, że przedsiębiorstwa obecne w Kaesongu wznowią działalność, jak tylko będą _ gotowe _.

Leżąca na terytorium Korei Północnej strefa Kaesong, wspólnie administrowana przed dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla 123 firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa. Jeszcze na początku maja Korea Płn. odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy. Jednak pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z południa do strefy i że jest gotów do rozmów.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Obie Koree rozmawiają o otwarciu strefy Rozmowy toczą się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich.
Kim Dzong Il chciał denukleryzacji Korei? _ Korea Północna chce dialogu ze wszystkimi stronami i chce wziąć udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach i ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na drodze negocjacji _.
Barack Obama ostro do Kim Dzong Una USA zapewniają, że podejmą wszystkie niezbędne działania dla obrony Ameryki. Phenian może się zdecydować na wystrzelenie rakiet w rocznicę urodzin założyciela Korei. To już za 4 dni.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)