Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja nasila się w dotkniętych kryzysem krajach strefy euro

0
Podziel się:

W tym roku mocno dotknięte przez kryzys finansowy kraje Eurolandu - Włochy i Grecja - wypadły gorzej w rankingu korupcji Transparency International.

Korupcja nasila się w dotkniętych kryzysem krajach strefy euro
(Igor Burchenkov/Dreamstime.com)

Korupcja wciąż sieje spustoszenie na świecie, a w strefie euro dotyka państw, które najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu finansowego - głosi opublikowany doroczny raport Transparency International (TI) na temat korupcji.

Ta pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 176 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów. Uzyskawszy 58 punktów Polska zajęła w rankingu 41. miejsce, ex aequo ze środkowoamerykańskim krajem, Dominiką.

W tym roku mocno dotknięte przez kryzys finansowy kraje Eurolandu - Włochy i Grecja - zajęły odpowiednio 72. i 94. miejsce, uzyskawszy zaledwie 42 i 36 punktów, spadając w porównaniu z ubiegłym rokiem o trzy i 14 miejsc w klasyfikacji - wskazuje TI w swym raporcie.

Transparency International podkreśla, że tuż za Włochami plasują się Bułgaria, Liberia, Czarnogóra i Tunezja z 41 punktami, a tyle samo punktów co Grecja mają: Benin, Kolumbia, Dżibuti, Indie, Mołdawia, Mongolia i Senegal.

Kraje, które niedawno należały do najbardziej dotkniętych przez kryzys zadłużeniowy, czyli Irlandia, Hiszpania i Portugalia, obecnie pod względem poziomu korupcji uzyskały wynik ponad 60 punktów, zajmując odpowiednio 25. 30. i 33. miejsce w rankingu TI.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/najwieksza;afera;korupcyjna;w;polsce,61,0,1208381.html) *Największa afera korupcyjna w Polsce? * Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek. Państwa, które mniej ucierpiały przez kryzys, takie jak Niemcy i Francja, plasują się odpowiednio na 13. i 22. miejscu z wynikiem ponad 70 punktów.

Według raportu najmniejsza korupcja jest w takich państwach jak: Dania, Finlandia i Nowa Zelandia (po 90 punktów), Szwecja (88), Singapur (87), Szwajcaria (86), Australia i Norwegia (po 85), Kanada i Holandia (po 84).

Japonia i Wielka Brytania uplasowały się ex aequo na 17. miejscu (74 pkt.), tuż przed Stanami Zjednoczonymi (73 pkt.) - na pozycji 19.

TI zauważa, że większość państw, przez które przetoczyła się arabska wiosna, uzyskała wynik poniżej 40 punktów, a aż dwie trzecie ze 176 państw - poniżej 50 punktów. Według TI pokazuje to, że _ instytucje publiczne powinny być bardziej transparentne _.

Rosja uplasowała się na 133. miejscu z wynikiem 28 punktów, awansując o 10 miejsc w porównaniu z poprzednim raportem.

W rankingu niechlubne, ostatnie miejsca zajmują ex aequo Somalia, Korea Północna i Afganistan z zaledwie 8 punktami. Dalej w pierwszej dziesiątce najbardziej skorumpowanych państw na świecie znajdują się: Sudan, Birma, Uzbekistan, Turkmenistan, Irak, Wenezuela i Haiti.

Czytaj więcej w Money.pl
Doradca premiera będzie oskarżony o korupcję Były doradca ds. mediów premiera Davida Camerona, Andy Coulson i była królowa angielskich tabloidów Rebekah Brooks zostaną oskarżeni o korupcję.
Minister obrony będzie walczył w więzieniu? Ten dawny sojusznik prezydenta Micheila Saakaszwilego podczas rewolucji róż - bezkrwawego przewrotu w Gruzji w 2003 roku - liczy na amnestię ze strony nowych władz.
Urzędnicy mają dość. Tak źle nigdy nie było! Część polityków oskarża urząd o próbę wpłynięcia na wynik grudniowych wyborów do parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)