Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja w Chinach. W domu polityka znaleziono metry sześcienne banknotów

0
Podziel się:

Ułożone jeden na drugim czerwone banknoty 100-juanowe z wizerunkiem Mao Zedonga utworzyłyby kolumnę 100 metrów wysokości.

Korupcja w Chinach. W domu polityka znaleziono metry sześcienne banknotów
(Zhang chunlei - Imaginechina/FOTOLINK/AP/East News)
bEskkgOJ

Banknoty o łącznej wartości 100 mln juanów (11,8 mln euro) znaleziono w domu wysokiego rangą chińskiego polityka - podały lokalne media. Najwyższy nominał w Chinach to 100 juanów, więc objętość znalezionych pieniędzy to kilka metrów sześciennych.

Okrycie w domu Wei Pengyuana, zastępcy szefa Biura ds. Węgla w Krajowej Administracji Energii, to najnowszy skandal korupcyjny w Chinach - pisze agencja AFP.

Ułożone jeden na drugim czerwone banknoty 100-juanowe z wizerunkiem Mao Zedonga utworzyłyby kolumnę 100 metrów wysokości. Policja do przeliczenia ich wykorzystała 16 maszyn do liczenia banknotów, z których cztery zepsuły się w trakcie tego zadania - podał dziennik _ Caixin _.

bEskkgOL

Przeciwko Wei, którego głównym zadaniem było wydawanie zezwoleń i zgód na budowę nowych elektrowni, wdrożono dochodzenie - poinformowała gazeta.

W zeszłym roku chińskie władze rozpoczęły rozległa kampanię antykorupcyjną, która miała objąć kadry wszystkich szczebli partii komunistycznej.

W ostatnich latach w Chinach mnożyły się przypadki wyższych urzędników zwolnionych za korupcję, a informacje o ekscesach i nadużyciach lokalnych polityków regularnie pojawiały na portalach społecznościowych, podsycając niezadowolenie społeczne.

Jednocześnie Pekin dąży do rozprawienia się z działaczami, którzy domagają się większej przejrzystości w sprawie majątku polityków; w styczniu został skazany na cztery lata pozbawienia wolności znany działacz antykorupcyjny.

bEskkgOR

Obszerny sondaż opublikowany w styczniu przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) ujawnił m.in., że bliscy bardzo wysokich funkcjonariusze reżimu, w tym prezydenta Xi Jinpinga i byłego premiera Wen Jiabao, ukrywają fortuny w rajach podatkowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca aukcja. Sprzedają łapówki Zostanie zlicytowanych ponad 80 przedmiotów. Wszystkie zostały zarekwirowane urzędnikom skazanym za korupcję.
Mówią o hipokryzji Chin w walce z korupcją Organizacja twierdzi, że wykazując chęć walki z łapówkarstwem rząd w Pekinie oskarża równocześnie działaczy antykorupcyjnych o zakłócanie porządku publicznego.
Luksusowe hotele nie dla urzędników Urzędnikom kategorycznie zakazano urządzania przyjęć w pięciogwiazdkowych hotelach.
bEskkgPm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)