Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja zżera 3 proc. PKB Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Z powodu przestępczości finansowej brytyjska gospodarka traci 3-4 proc. PKB - wynika z raportu PricewaterhouseCoopers.

Korupcja zżera 3 proc. PKB Wielkiej Brytanii
(PAP)

Zdaniem analityków, skutki przestępczości gospodarczej dla brytyjskiej gospodarki są "wymierne i rosnące". Ich koszt dla przeciętnej korporacji w okresie 2 lat wyniósł 1,75 mln funtów wobec 800 tys. funtów w 2005 roku.

Z raportu Global Economic Crime Survey, opartego na ankiecie rozpisanej m.in. wśród 302 brytyjskich korporacji, wynika, iż jedna na 10 ankietowanych korporacji straciła transakcję, ponieważ konkurent wręczył łapówkę potencjalnemu kontrahentowi.

_ 48 proc. brytyjskich korporacji uważa się za ofiary praktyk korupcyjnych w jakiejś formie w ostatnich dwóch latach; w skali globalnej jest to 43 proc., a 38 proc. w krajach Europy Zachodniej. _Autor raportu Tony Parton sądzi, iż szybki wzrost korupcji i łapówkarstwa jest skutkiem tego, iż otoczenie, w którym działają brytyjskie korporacje, staje się coraz bardziej globalne.

Korupcja i łapówkarstwo to najszybciej rosnący typ przestępczości gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Największy problem wiąże się z zawłaszczanie aktywów, fałszerstwem rachunkowym czy nie respektowaniem praw własności intelektualnej. Najwięcej i najbardziej lukratywnych łapówek raport odnotował w sektorze publicznym, inżynieryjnym i budowlanym.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)