Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół chce dalszego zwrotu majątku

0
Podziel się:

Kościół katolicki wskazuje, że państwo nadal ma ziemię odebraną mu przez komunistów.

Kościół chce dalszego zwrotu majątku
(PAP/Radek Pietruszka)

Kościół katolicki wskazuje, że państwo nadal ma ziemię odebraną mu przez komunistów. Według raportu _ Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-2012 _ to 62 tysiące hektarów.

Dokument zaprezentowano dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jego autor ksiądz profesor Dariusz Walencik uważa, że raport demaskuje różne stereotypy. Jeden z nich mówi na przykład, że Kościół dostał więcej niż mu zabrano.

W tym przypadku błędy były już w materiałach źródłowych. - _ W jednym przypadku przestawienia przecinka spowodowało, że z faktycznie odzyskanych 7 hektarów 1336 metrów kwadratowych, na papierze powstało 71 tys. 366 hektarów _ - mówi ksiądz Walencik o jednym z błędów, jakie pojawiły się przy zwrocie ziemi Kościołowi.

Kościelny raport nie przeszkodzi likwidacji Funduszu Kościelnego - zapowiada tymczasem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. _ _

_ - Jesteśmy wdzięczni że raport został tak rzetelnie przygotowany. Znajduje się tam dużo wątków historycznych, społecznych i ekonomicznych, które są przekrojem tego co działo się w relacjach państwo - Kościół _ - powiedział rzecznik resortu administracji Artur Koziołek.

Strona kościelna zapowiada, że nie postawi postulatu, by wielkość odpisu podatkowego, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, była uzależniona od wartości podanych w raporcie. Kościelny dokument na temat dóbr zagarniętych przez państwo liczy ponad 400 stron.

Ksiądz Dariusz Walencik dowodzi w nim także, że Fundusz Kościelny , który miał wspierać kościelną działalność służył do walki z nim. Chodzi między innymi o dotowanie z tych pieniędzy tak zwanych _ księży patriotów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Fundusz Kościelny do likwidacji. Zastąpi go odpis? Kompromis, jaki zawarły na początku tego roku rząd i episkopat zakłada, że Kościół Katolicki będzie otrzymywał 0,5 procent dobrowolnego odpisu od podatku.
Biskupi zgodzili się znieść Fundusz Kościelny Zamiast niego będzie dobrowolny odpis podatkowy w wysokości 0,5 procent. O ile zgodzi się rząd.
Ustawa o odpisie dla Kościoła prawie gotowa Strona rządowa zawarła z Episkopatem Polski kompromis polegający na zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)