Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Maciej Czujko
|

Kościół ma nowy pomysł. Wart miliardy

0
Podziel się

O nowej recepcie na kryzys pisze Maciej Czujko

Kościół ma nowy pomysł. Wart miliardy
bEhySxxh

Kościół znalazł receptę na kryzys. W powstającym właśnie liście polskiego episkopatu biskupi przekażą krajowi, co następuje: świat nie będzie pogrążał się w dekoniunkturze, jeśli firmy wyleczą się z fiksacji zysku i skoncentrują na człowieku. Ma się liczyć bezinteresowność i solidarność.

Bezinteresowność w stosunkach gospodarczych już się kiedyś liczyła i okres ten przyprawił nasz kraj o wielomiliardowe długi. Apel Kościoła jest utopijny - dowodzi tego historia, która wyprodukowała komunizm. Nie da się go przywrócić trochę, bo nie da się wyznaczyć jasnej granicy między bezinteresownością, a rentownością. Takiej granicy, na której dobrze żyłoby się wszystkim, a zamiast gigantycznej recesji mielibyśmy jeszcze wzrost gospodarczy.

Wezwanie Kościoła wpisuje się jednak w lewicowe odchylenie, które zaczyna ogarniać świat. To niebezpieczne, bo najdrapieżniejszy kapitalizm jest lepszy od gospodarki sterowanej, która kończy się zapaścią gospodarczą, a konsekwencji głodem.

bEhySxxj

Ruch oburzonych to inna emanacja lewicowych idei. Oni jednak wykrzykują dużo bardziej konkretne (wiem, to określenie może wydać się dziwne w tym kontekście) rozwiązania. Wydaje się, że oburzeni chcieliby wieszać wszystkich managerów. Szukają zemsty za utratę pracy i poczucia bezpieczeństwa.

I rzeczywiście, jeśli spojrzeć na to co działo się w zarządach wielu światowych korporacji w czasie pierwszej fali kryzysu (druga nadciąga) może i starotestamentowe rozwiązania byłby lepsze. Finansowe molochy sięgały po miliardy pomocy od państw, a ich kadra kierownicza - odpowiedzialna za ten stan przedsiębiorstwa - brała milionowe premie i nagradzała się wycieczkami do Spa.

Myślę więc, że dla dobra gospodarki list episkopatu powinien być krótki. _ Pochwalony, od dziś przywracamy zasadę oko za oko, ząb za ząb i regułę wygnania z raju. _ Oznaczałoby to, że nieodpowiedzialni managerowie muszą spłacić każdego dolara, którego firma przez nich straciła, a do tego przegania się złych dyrektorów z raju socjalnych luksusów. Czyli nie bezinteresowność i solidarność, a po prostu sprawiedliwość.

bEhySxxp
Czytaj więcej o zainteresowaniu Kościoła gospodarką
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t160805.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hierarcha;chce;pomoc;grecji;i;chwali;papandreu,238,0,932590.html) Grecki Kościół po stronie rządu. Takie czasy Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola wezwał do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/anglikanie;protestuja;pisza;list;do;premiera,110,0,744558.html) Anglikanie protestują. Piszą list do premiera Skarżą się Davidowi Cameronowi na marginalizację chrześcijaństwa przez państwo i prawo.
bEhySxxK
KOMENTARZE
(0)