Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół o gospodarce: Ważny jest człowiek

0
Podziel się:

Biskupi domagają się tolerancji dla symboli religijnych w miejscach publicznych i wzywają do szanowania godności każdego człowieka.

Kościół o gospodarce: Ważny jest człowiek
(Michal WARGIN/East News)

Biskupi domagają się tolerancji dla symboli religijnych w miejscach publicznych i wzywają do szanowania godności każdego człowieka. Domagają się od polityków poprawy standardów obyczajowych i mówią, jak powinien wyglądać kapitalizm.

Dokument społeczny _ Troska o człowieka i dobro wspólne _ został zaprezentowany w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. W dokumencie poruszono m.in. kwestie związane z problemami społecznymi, polityką, rynkiem mediów, kryzysem gospodarczym, kulturą, bioetyką i wychowaniem seksualnym. Autorzy publikacji przypominają, że Kościół jest przeciwny aborcji, eutanazji oraz in vitro. Biskupi oceniają, że w Polsce, po upadku komunizmu, istnieje niebezpieczeństwo rozpowszechniania się radykalnego kapitalizmu. _ _

_ Szczególnie niepokoi to, że centralną pozycję w życiu gospodarczym w miejsce człowieka zajął pieniądz. To właśnie olbrzymia żądza posiadania pieniędzy, i to takich, których żaden człowiek nie jest w stanie wydać w ciągu swojego życia, była jednym z powodów obecnego kryzysu gospodarki i wartości _ - czytamy w dokumencie społecznym. KEP zaznacza jednocześnie, że państwo powinno chronić prawa ludzkie w dziedzinie gospodarczej.

Episkopat zachęca rządzących do dbałości o dobry stan i długofalowy rozwój gospodarki, wspieranie rozwoju polskich przedsiębiorstw, ochronę własności prywatnej, dobry program polityki społecznej, rodzinnej i zdrowotnej, a także sprzyjające rozwojowi relacje z innymi krajami.

Hierarchowie katoliccy zwracają uwagę, że niski poziom kultury politycznej sprawia, że wielu Polaków unika zaangażowania politycznego. _ Niezrozumiała dla większości obywateli gra polityczna, brak transparentności, uchylanie się od realizacji licznych obietnic przedwyborczych, ukrywanie prawdziwych celów prowadzonej polityki - to wszystko sprawia, że całą klasę polityczną, a zwłaszcza sprawujących władzę, podejrzewa się o manipulowanie prawdą, ukrywanie prawdy czy wręcz o kłamstwo _ - napisano w dokumencie.

Obawy KEP wzbudza _ wzmagający się atak na Kościół w celu zbicia kapitału politycznego _. _ Ośmieszanie Kościoła, jego nauki moralnej i działalności, niesprawiedliwe oskarżanie to działania nieetyczne, budzące nasz zdecydowany sprzeciw. Niepokojące i szkodliwe jest szerzenie antyklerykalizmu _ - głosi dokument.

Episkopat odnosi się także do udziału Kościoła w życiu publicznym. _ Zdajemy sobie sprawę z tego, że reguły społeczeństwa pluralistycznego nie przewidują dla Kościoła jakiegoś specjalnego miejsca. Kościół traktowany jest jako jedna z wielu instytucji, jako jeden z subsystemów społecznych, a jego nauczanie - jako jedna z propozycji na rynku konkurujących ze sobą systemów wartości czy ideologii. Ale nie do przyjęcia jest odmawianie Kościołowi prawa do udziału w życiu publicznym _ - napisano w dokumencie.

_ Przypominamy, że wierzący ma prawo do wyznawania własnej religii, indywidualnie lub zbiorowo, publicznie lub prywatnie. Kościół ma prawo do czynnego uczestnictwa w sprawach publicznych _ - zaznaczają hierarchowie.

Hierarchowie zwrócili się także do dziennikarzy z prośbą o zachowanie obiektywności w przedstawianiu Kościoła w mediach. _ Kościół nie liczy na żadną taryfę ulgową. Żyjemy w wolnym, demokratycznym społeczeństwie, nie boimy się rzetelnej krytyki. Dostrzegamy jednak, że pragnieniu demaskowania niepokojących zjawisk towarzyszy nieraz pewien rodzaj satysfakcji z kompromitowania _ - podkreślają biskupi.

Czytaj więcej o sytuacji Kościoła w Polsce
Będą się modlić o mądrość dla rządzących Fundusz Kościelny nie powinien być zlikwidowany, lecz przekształcony - uważa arcybiskup Józef Kowalczyk.
Kościół jest dla wielu chłopcem do bicia - _ Mówi się, że księża utrzymują się z tacy. A to jest bzdura _ - przekonuje biskup Tadeusz Pieronek.
Biskupi głośno o pedofilii i pieniądzach To już nie są tematy tabu. Te kwestie księża przedyskutują na dwudniowym zebraniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)