Notowania

długi szpitali
24.01.2009 11:00

Kosztowne pożyczki pogrążają szpitale

Szpitale korzystają z pożyczek od firm windykacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Banki nie chcą dawać kredytów zadłużonym szpitalom, dlatego te korzystają z pożyczek od firm windykacyjnych - pisze _ Rzeczpospolita _.

Kiedyś zajmowały się one głównie skupywaniem i odzyskiwaniem długów, teraz przede wszystkim udzielają pożyczek na utrzymanie płynności finansowej przez szpitale. Trzy największe firmy działające w Polsce: magellan, MW Trade i Electus, pożyczyły szpitalom łącznie kilkaset milionów złotych.

Pożyczki od tych firm są droższe niż kredyty bankowe: ich cena to nawet kilkanaście procent rocznie.

Kłopoty zaczynają się, gdy szpital przestaje spłacać raty w terminie. Wówczas zadłużenie rośnie lawinowo. Dochodzą karne odsetki, często naliczane za cały okres kredytu, dodatkowe marże i opłaty za doradztwo. W sumie ponadplanowe wydatki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych i doprowadzić do katastrofy - tak jak w szpitalu w Pabianicach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Winiecki: Polska służba zdrowia za 6 lat przestanie istnieć ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;polska;sluzba;zdrowia;za;6;lat;przestanie;istniec,246,0,410102.html )
* [ NFZ wyda na leczenie ponad 55 mld złotych ]( http://news.money.pl/artykul/nfz;wyda;na;leczenie;ponad;55;mld;zlotych,103,0,412775.html )

Tagi: długi szpitali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz