Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kotecki: Przed ERM2 kurs złotego musi być stabilny

0
Podziel się:

Wiceminister finansów ocenia, że wymagany okres stabilności to 2-3 miesiące.

Kotecki: Przed ERM2 kurs złotego musi być stabilny
(PAP/Paweł Supernak)

Wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. przyjęcia euro ocenia, że wymagany okres stabilności to 2-3 miesiące.

Wiceminister uważa także, że ostatnie wahania kursu spowodowałyby trudności w utrzymaniu polskiej waluty w korytarzu ERM2: - _ Rzeczywiście złoty nadmiernie się waha. W ciągu tygodnia nawet o 10-15 groszy. W takiej sytuacji trudno byłoby utrzymać go w przedziale określonym przez ERM2. Musimy więc powrócić do normalności na rynku walutowym _ - podkreśla Kotecki w wywiadzie dla _ Dziennika . - Naszym celem jest wejście do ERM2 w pierwszej połowie tego roku. Mam nadzieję, że to się uda. Ale nie mogę tego zagwarantować _ - dodał.

Kotecki ocenia również, że inwestorzy walutowi zaczną wracać do polskiej waluty: -_ W ostatnim czasie złoty się mocno osłabiał, bo jak jest burza, to się ucieka do bezpiecznej przystani. Taką przystanią zawsze był dolar i euro, nawet jeśli przyczyn burzy można szukać w USA _ - uważa wiceminister.

Raport Money.pl
*Złoty się umacnia. Jest szansa na stały trend * Jeżeli pomogą nam zagraniczne giełdy, euro może wkrótce kosztować 4,2 zł, dolar 3,2 zł, a frank 2,8 zł. zobacz raport Money.pl

_ - Wydaje się, że teraz inwestorzy walutowi powoli zaczynają wracać do złotego. Silne fundamenty naszej gospodarki zaczynają być odróżniane od innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej _ - dodał.

Jego zdaniem wpływ światowego kryzysu na polską gospodarkę może spowodować, że w tym roku Polska nie spełni kryterium fiskalnego_ : - Oczywiście wpływu światowego kryzysu na polską gospodarkę nie można ignorować. Jeśli okazałoby się, że jest on bardzo silny, to możemy nie spełnić kryterium fiskalnego za rok bieżący _ - powiedział.

Dodał jednocześnie, że w roku ubiegłym kryterium fiskalne, wskazujące, że deficyt sektora finansów publicznych powinien być poniżej 3 proc. PKB, Polska prawdopodobnie spełniała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)