Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kotecki: Wzrost PKB opiera się na konsumpcji

0
Podziel się:

Globalny kryzys spowodował tylko niewielkie obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w III kwartale.

Kotecki: Wzrost PKB opiera się na konsumpcji
(Ministerstwo Finansów)

Globalny kryzys spowodował tylko niewielkie obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w III kwartale - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego. W jego ocenie, wzrost pozostaje oparty na konsumpcji oraz inwestycjach wspieranych akumulacją zapasów.

_ - Dotychczasowe zawirowania nie wpłynęły na obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Do II kwartału 2011 r. PKB rósł w tempie ponad 1 proc. w ujęciu kwartalnym, a dostępne dane za III kw (produkcja przemysłowa, budowlana, sprzedaż detaliczna)
wskazują na tylko niewielkie spowolnienie. Wzrost w ostatnich miesiącach oparty jest na konsumpcji (prywatnej), inwestycjach (prywatnych i publicznych) wspieranych akumulacją zapasów _ - powiedział Kotecki.

Wcześniej wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Halina Dmochowska powiedziała, że tempo wzrostu PKB w III kwartale 2011 r. nie będzie znacząco odbiegać od 4,3 proc. w ujęciu rocznym odnotowanych w II kwartale 2011 r. Według niej, decydujące o tym rezultacie były dobre wyniki w przemyśle, budownictwie oraz wysoka sprzedaż detaliczna.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym (wobec oczekiwanych przez analityków 4,8 proc.), produkcja budowlano-montażowa - o 18,1 proc.. Natomiast sprzedaż detaliczna zwiększyła się we wrześniu o 11,4 proc. w ujęciu rocznym (wobec oczekiwanych 9,1 proc.).

PKB (niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w II kwartale 2011 roku o 4,3 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,4 proc. w poprzednim kwartale. W ujęciu wyrównanym sezonowo wzrost wyniósł 1,1 proc. kwartał do kwartału i 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

Ekonomiści o drugiej fali kryzysu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/druga;juz;trwa;przed;nami;trzecia;fala;kryzysu,165,0,917669.html) Druga już trwa. Przed nami trzecia fala kryzysu Prof. Dariusz Filar mówi o tym, kiedy się pojawiła i na czym polega druga fala kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;powtorka;z;lehman;brothers;jezeli;,183,0,917687.html) Będzie powtórka z Lehman Brothers, jeżeli... Prof. Stanisław Gomułka mówi o tym, kiedy może zacząć się załamanie gospodarcze.
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)