Notowania

mdm
23.03.2014 09:15

Kredyt na mieszkanie w MdM. Sprawdź gdzie i jak szukać

Należy brać pod uwagę, że pieniędzy na dopłaty nie wystarczy do końca roku - ostrzegają eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAWUC/Reporter)

Dzięki programowi _ Mieszkanie dla Młodych _ kredytobiorcy powiększają swój wkład własny o dodatkowe 10 proc. - 15 proc. Taka pomoc ma szczególne znaczenie dla osób, które jeszcze nie zgromadziły pokaźnych oszczędności. Niewielka liczba mieszkań i domów spełniających kryteria cenowe to największy problem, z którym walczą przyszli uczestnicy _ MdM-u _. Eksperci przypominają też, że mimo pięcioletniego okresu obowiązywania programu, pula pieniędzy jest ograniczona i warto już dziś przeanalizować swoje możliwości w zakresie jego wykorzystania.

_ - Szanse na znalezienie odpowiedniego lokum zwiększają przemyślane działania - _ mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

##

Wielu Polaków uważa, że program _ MdM _ de facto został zarezerwowany dla mieszkańców największych miast. Taka opinia nie ma pokrycia w faktach. Po przeanalizowaniu oferty rynkowej okazuje się bowiem, że domy i mieszkania z dopłatą można znaleźć również na terenach podmiejskich. Z punktu widzenia przyszłych beneficjentów _ MdM-u _najbardziej atrakcyjne są gminy sąsiadujące z miastem wojewódzkim (tj. siedzibą wojewody lub sejmiku województwa). We wspomnianych gminach obowiązują bardziej korzystne limity cenowe. Dokładniej rzecz ujmując są one o 20 proc. wyższe od granicznej ceny 1 m kw., która obowiązuje w pozostałych gminach danego województwa.

Perspektywa zakupu domu lub lokalu wybudowanego na terenie podmiejskiej gminy jest szczególnie kusząca dla mieszkańców Warszawy, Krakowa i Wrocławia. W przypadku wymienionych miast dotowane mieszkania stanowią nie więcej niż 5 proc. całej oferty deweloperskiej.

Nie każda baza ogłoszeń zasługuje na uwagę

Już na początku stycznia wiele serwisów nieruchomościowych udostępniło możliwość wyszukiwania _ Mieszkań dla Młodych _. Takie rozwiązanie jest bardzo użyteczne dla osób, które poszukują dotowanego lokum. Muszą one jednak pamiętać, że nie wszystkie bazy nieruchomości są godne uwagi. Wiele z nich zawiera tylko kilkaset domów i mieszkań. Znacznie lepszy przegląd oferty rynkowej zapewniają serwisy, na których można znaleźć przynajmniej 4000 - 5000 dotowanych nieruchomości. Taki wybór ofert z rządową dopłatą zapewnia m.in. portal NoweMieszkaniedlaMłodych.pl. _ Jego użytkownicy w trakcie wyszukiwania lokali mogą wybrać jeden z ustawowych limitów metrażu (75 m kw. lub 85 m kw.) - _podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

Liczy się tylko powierzchnia użytkowa

Warto pamiętać, że w ramach metrażowych limitów programu _ MdM _ jest uwzględniana powierzchnia użytkowa danego lokum, a nie powierzchnia całkowita. To rozróżnienie jest szczególnie istotne dla wszystkich osób, które w ramach _ MdM _-u chcą zakupić dom jednorodzinny. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli im finansowego wsparcia, jeżeli powierzchnia użytkowa wybranego budynku mieszkalnego nie przekracza 100 mkw. W przypadku rodzin, które posiadają przynajmniej trójkę dzieci jest stosowany nieco większy limit metrażu (110 mkw.).

Na krajowym rynku pierwotnym trudno znaleźć nowe domy o powierzchni całkowitej 100 m kw. – 110 m kw. Deweloperzy oferują natomiast wiele samodzielnych budynków, które liczą sobie 120 m kw. - 130 m kw. Takie domy również mogą zakwalifikować się do programu _ MdM _. Osoba, która jest zainteresowana dotacją na ich zakup musi sprawdzić powierzchnię użytkową. Wspomnianą wartość można wyznaczyć poprzez odpowiednie skorygowanie powierzchni całkowitej (patrz poniżej).

Powierzchnia użytkowa domu = powierzchnia całkowita domu – powierzchnia wybranych elementów (balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału)

Samodzielne obliczanie powierzchni użytkowej domu nie zawsze jest konieczne. Dokładnymi informacjami na ten temat powinien dysponować deweloper.

Trzeba pamiętać o negocjacyjnych rabatach

Miniony rok upłynął pod znakiem lepszej koniunktury na rynku pierwotnym. Mimo panującego ożywienia klienci firm deweloperskich nadal mają dość duże możliwości negocjacji cen. Rabaty na poziomie 4 - 5 proc. ceny ofertowej nie są czymś nadzwyczajnym.

Przyszli beneficjenci programu _ Mieszkanie dla Młodych _ powinni wykorzystać dobre warunki do negocjacji z deweloperem. Osoby poszukujące dotowanego lokum mogą brać pod uwagę również mieszkania i domy, których ofertowa cena nieznacznie przekracza aktualne limity MdM-u. Wiele takich nieruchomości jest dostępnych w inwestycjach, które częściowo zakwalifikowały się do nowego programu. Warto sprawdzić, czy deweloper uczestniczący w „MdM-ie" zgodzi się na powiększenie liczby dotowanych ofert o kolejny dom lub mieszkanie.

Wymierne korzyści, ale do czasu

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego nabywcy kredytów mieszkaniowych muszą dysponować wkładem własnym. W tym roku wynosi 5 proc., a w kolejnych latach wzrośnie do 10, 15 i docelowo 20 proc. w 2017 roku. _ - Dobrą wiadomością dla beneficjentów programu jest fakt, że dopłata budżetowa będzie traktowana przez banki, jako wkład własny i uchroni młodych ludzi przed koniecznością wpłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych - _zapewnia Paweł Jasiński, Home Credit Group, ZFDF. Oznacza to, że młodzi pożyczą mniej pieniędzy, będą spłacać niższe raty i mniejsze odsetki.

Dopłaty dla poszczególnych gmin, obliczane są według wskaźnika ogłaszanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Biuletynie Informacji Publicznej._ - Aby uzyskać dopłatę, cena kupowanego mieszkania musi być niższa od limitu dla danego regionu. W wielu miastach mieszkań spełniających ten wymóg nie ma zbyt wiele. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją _
_ o zakupie. Z czasem wybór będzie bowiem coraz mniejszy - _ radzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

A jest o co walczyć. Dopłata dla osób posiadających dzieci, kupujących mieszkanie o powierzchni 50 mkw. (lub większe) waha się od ok. 20 000 zł w województwie lubelskim (w samym Lublinie i jego okolicach jest wyższa) do niecałych 40 000 zł w Warszawie. Niezależnie od regionu oznacza to więc kilkadziesiąt tysięcy oszczędności przy zakupie nowego mieszkania.

Większe szanse na otrzymanie dopłaty będą miały te osoby, które najwcześniej złożą wnioski.
_ - Ilość pieniędzy na dopłaty jest ograniczona. W tym roku może to być nie więcej niż 600 mln zł. _
_ W kolejnych latach limit będzie wyższy i wyniesie ponad 700 mln zł rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że już teraz część osób, kupująca mieszkania w budowie, wykorzystuje limity na kolejne lata - _ twierdzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, w styczniu i lutym zaakceptował już 2680 wniosków na łączną kwotę blisko 60 mln zł. To niezły wynik zważywszy, że początek roku zwykle jest najsłabszym okresem dla rynku nieruchomości. Należy więc brać pod uwagę, że pieniędzy na dopłaty nie wystarczy do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: mdm, mieszkanie, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, poradniki, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz