Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredyty bankowe. Pożyczamy coraz mniej

Jak wynika z danych BIK, spadki w kredytach mieszkaniowych trwają już szósty kwartał z rzędu, dotyczą zarówno liczby nowych kredytów, jak również, w jeszcze większym stopniu ich wartości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hesa2 - Fotolia.com)

W pierwszym półroczu ubiegłego roku udzielono ponad 2,7 mln kredytów konsumpcyjnych, czyli o 7,3 proc. mniej niż przed rokiem. W przypadku kredytów mieszkaniowych było to 96 tys., co oznacza spadek o 13 proc. rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Z raportu _ Kredyt Trendy _ przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w drugim kwartale br. udzielono o 62,9 tys. kredytów gotówkowych, (o 8,6 proc.) mniej niż rok wcześniej. Najszybciej ubywało kredytów drobnych, na kwoty poniżej 4 tys. zł. _ - W analizowanym okresie było ich mniej aż o 15,8 proc. O 22 proc. wzrosła natomiast liczba kredytów gotówkowych na kwoty powyżej 50 tys. zł _ - wskazano w komunikacie BIK.

Dodano, że spadkom liczby udzielanych przez banki i SKOK-i kredytów konsumpcyjnych towarzyszy wzrost ich wartości. W pierwszym półroczu br. udzielono kredytów i pożyczek na kwotę o 6,6 proc. wyższą niż przed rokiem.

_ - Dane ze stycznia i lutego mogły wskazywać, że spadki akcji kredytowej zostały powstrzymane. Poczynając jednak od marca, liczba udzielanych kredytów ratalnych i gotówkowych była już w każdym miesiącu mniejsza niż rok wcześniej. Można było liczyć, że rozluźnienie rygorów akceptacji przez banki kredytów na mniejsze kwoty oraz uproszczenie zasad oceny zdolności kredytowej, spowoduje powrót kredytów gotówkowych i ratalnych do sektora bankowego. Jednak w pierwszym półroczu powrotów w obu tych segmentach nie widać _ - wskazał główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.

Jak wynika z danych BIK, spadki w kredytach mieszkaniowych trwają już szósty kwartał z rzędu, dotyczą zarówno liczby nowych kredytów, jak również, w jeszcze większym stopniu ich wartości. _ - W pierwszym półroczu 2013 r. banki udzieliły 96 tys. kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek o 13 proc rdr. Kredyty mieszkaniowe udzielane w walutach obcych występują obecnie w ilościach śladowych. Do czerwca banki udzieliły tylko 731 sztuk takich kredytów, stanowi to zaledwie 0,76 proc. wszystkich udzielonych kredytów _ - czytamy w komunikacie.

Dodano, że jeszcze głębsze spadki sprzedaży kredytów mieszkaniowych mają miejsce w ujęciu wartościowym. _ - W pierwszym półroczu 2013 r. wartość zawartych umów kredytowych w mieszkaniówce była niższa o 20 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Natomiast w 2012 r. była niższa o 27 proc. niż w roku poprzednim _ - wskazano.

_ W poprzednim raporcie Kredyt Trendy prognozowaliśmy, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych w całym 2013 r. zatrzyma się na poziomie 194 tys. kredytów, co oznaczałoby, że spadek rok do roku wyniesie aż 15 proc. Wyniki za pierwsze półrocze zwiększają niestety prawdopodobieństwo spełnienia się tej prognozy _ - ocenił Topiński.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: biuro informacji kredytowej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz