Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Kredyty w euro stanieją

0
Podziel się:

EBC zaskoczył rynek głębszą obniżką. Kredytobiorcy mogą spodziewać się znacznej ulgi.

Kredyty w euro stanieją
(PAP/EPA)
bFeMoADF

EBC obniżyła główną stopę procentową o 75 pkt. bazowych do 2,5 proc. Miesięczna rata kredytu spadnie o blisko 150 zł.

Rynek nie spodziewał się, aż tak dużego cięcia stóp procentowych ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Większość analityków oczekiwała, że będzie to 50 punktów bazowych. Dla kredytobiorców oznacza to spadek miesięcznej raty (przy kwocie 300 tys. zł) o co najmniej 150 zł.

Do nielicznych optymistów wśród bankowych ekonomistów zaliczali się analitycy z BGŻ. Ich zdaniem to właśnie perspektywa wzrostu stopy bezrobocia oraz wyraźnie spadająca inflacja (2,1 proc. w listopadzie w stosunku do 3,2 proc. w październiku) mogła skłonić EBC do głębszego cięcia na poziomie 75 pkt. bazowych.

bFeMoADH

ZOBACZ TAKŻE:

Wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec kolejnych cięć ze strony banku centralnego Eurolandu.PKO BP prognozuje, że główna stopy procentowa spadnie do poziomu 2,25 proc. do końca lutego 2009 roku.

Tabela: Jak będą przedstawiały się raty, zakładając obniżkę stóp procentowych w strefie euro o 0,5 pkt. procentowego i 1 pkt proc.

bFeMoADN
Kredyt hipoteczny na 30 lat, wartość 300 tys. zł
Waluta PLN CHF EUR EUR (-0,5%) EUR (-1%)
Wysokość raty* *2209,66 * *1545,92 * 1945,66 *1844,26 * *1745,30 *
Marża 1,5% 3,0% 2,5% 2,5% 2,5%
WIBOR/LBOR 6,54% 1,23% 3,78% 3,28% 2,78%
Oprocentowanie 8,04% 4,23% 6,28% 5,78% 5,28%

źródło: Expander
*raty w złotych

Obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna zwiększyć atrakcyjność kredytów hipotecznych w tej walucie. _ - Jednak oprocentowanie, nawet w sytuacji obniżki stóp o 100 pkt bazowyc1 punkt proc. wyższe niż w wypadku kredytów we frankach szwajcarskich _ - mówi Money.pl, Paweł Majtkowski, analityk z Expandera.

Dla osób, które godzą się na ryzyko walutowe i mają wkład własny - wymagany dziś do kredytów walutowych prawie przez wszystkie banki - frank może być zatem cięgle lepszym rozwiązaniem. Osoby spłacające kredyty w złotych również w najbliższym czasie mogą oczekiwać prezentu ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy oczekują, że tym razem NBP obniży główną stopę procentową o co najmniej 50 pkt. bazowych.

bFeMoADO

| EBC tnie stopy zgodnie z planem |
| --- |
| **Marek Knitter

** Money.pl Europejski Bank Centralny nie ma obecnie innego wyjścia. Jeżeli chce w nadchodzącym roku, aby gospodarka strefy euro szybko wyszła z kryzysu musi ciąć śmielej stopy procentowe. Istnieje jednak pewne zagrożenie, że im głębsze redukcje, tym szybciej bank centralny wyzbywa się możliwości kreowania polityki monetarnej w przyszłości. Tak dzieje się w tej chwili w USA. Na razie, na korzyść takich cięć jak dzisiaj przemawia dynamicznie spadająca inflacja, wzrost bezrobocia czy dramatyczny spadek produkcji w Eurolandzie. Im szybsza będzie reakcja banku, tym szybciej taka decyzja przełoży się na sferę realną. Nie należy zapominać, że na gospodarkę taki ruch będzie miał wpływ dopiero w drugim półroczu przyszłego roku. Pozostaje jeszcze czynnik psychologiczny, który najszybciej znajdzie swoje odzwierciedlenie w oczekiwaniach banków i przedsiębiorstw. Ruch EBC będzie miał wpływ - lub przynajmniej powinien mieć - na
spadek kosztów kredytów zaciąganych w euro. Zapewne nie jest to ostatnia redukcja i w kolejnych miesiącach należy oczekiwać następnych pozytywnych informacji. Nasz bank centralny również będzie obniżał stopy, choć wielu ekonomistów podkreśla, że są one spóźnione o kilka ładnych miesięcy. |

ZOBACZ TAKŻE:

bFeMoAEi
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)