Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty w Polsce. Teraz będą bardziej przejrzyste

0
Podziel się:

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim były niezbędne. Wymagała ich od nas UE.

Kredyty w Polsce. Teraz będą bardziej przejrzyste
(aldomurillo/iStockphoto)

Weszła w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Dostosowuje ona polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do unijnego prawa.

Ustawa wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę z 14 listopada 2011 r. Zawiera ona dodatkowe kryteria niezbędne do obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów na czas nieokreślony lub kredytów spłacanych w całości w powtarzających się okresach.

Jednolity sposób obliczania oprocentowania umożliwia konsumentom porównanie ofert kredytowych z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę.

Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości.

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyty tanieją! Płacimy tyle, co dwa lata temu Po obniżeniu przez Europejski Bank Centralny stóp procentowych, obsługa kredytów w euro jest tańsza. To się przekłada na wysokość raty.
Inaczej policzą oprocentowanie kredytów Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Będą ułatwienia.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)