Zakup udziałów Polsatu przez niemiecki koncern, prowadzi do nadmiernej konsolidacji mediów w ręku jednego podmiotu i ogranicza konkurencję na rynku - uważa członek KRRiT, Lech Haydukiewicz.
"KRRiT nie ma wprawdzie prerogatyw w tym zakresie, a zakaz przejęcia akcji może wydać jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uważam jednak, że Krajowa Rada jako organ, który stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, powinna się w tej sprawie wypowiedzieć" - powiedział Haydukiewicz.
Dodał, że chciałby, aby Rada wypracowała 12 grudnia uchwałę w tej sprawie.
ZOBACZ TAKŻE:
W piśmie przesłanym PAP Haydukiewicz przypomina, że zgodnie z prawem, zgody na dokonanie koncentracji udziela UOKiK. "W przypadku gdy jeden z podmiotów obejmuje pakiet udziałów dających mu ponad 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu przedsiębiorstwa UOKiK dokonuje kontroli koncentracji przedsiębiorców, która to kontrola ma na celu przeciwdziałanie nadmiernej konsolidacji i uzyskiwania na rynku pozycji dominującej, powodującej istotne ograniczenie konkurencji" - napisał Haydukiewicz.
Haydukiewicz:
_ Jeżeli w wyniku koncentracji konkurencja na rynku zostanie w istotny sposób ograniczona (w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy) prezes UOKiK może zadecydować o zakazie przejęcia akcji. _
"Uważam, iż tak właśnie jest w przypadku kupna 25,1 proc. udziałów Polsatu przez koncern Axel Springer" - podkreślił członek KRRiT.
Stanowiska Haydukiewicza nie podziela inny członek KRRiT Wojciech Dziomdziora. "Akurat w tym konkretnym przypadku nie widzę żadnego zagrożenia dla pluralizmu, nie mówiąc już o koncentracji kapitału. Natomiast taka debata jest potrzebna na przyszłość" - powiedział PAP Dziomdziora.
Z kolei Tomasz Borysiuk (członek KRRiT) powiedział, że najpierw musi zapoznać się z argumentami Haydukiewicza, a dopiero potem jeśli ten punkt trafi pod obrady KRRiT wyrazi swoje zdanie na ten temat.
Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z przewodniczącą KRRiT Elżbietą Kruk oraz członkiem Rady Witoldem Kołodziejskim.
W poniedziałek Axel Springer potwierdził, że parafował umowę kupna 25,1 proc. akcji Polsatu. Cena za nabycie tego pakietu udziałów stacji wynosi 250 mln euro, ale może ona jeszcze wzrosnąć o 50 mln euro do końca 2008 roku, w zależności od przyszłej wyceny akcji. Przed ostatecznym zamknięciem transakcji Axel Springer ma jeszcze przeprowadzić w Polsacie tzw. due inteligence, czyli audyt inwestycyjny.
Axel Springer jest obecny w Polsce od 1994 r. Wydaje u nas gazety: "Fakt" i "Dziennik", tygodnik "Newsweek", miesięcznik "Forbes", kilka czasopism kobiecych (m.in. "Olivia"), czasopisma młodzieżowe ("Dziewczyna"), a także motoryzacyjne i komputerowe. W ubiegłym tygodniu ruszył też portal internetowy dziennik.pl.
Poza Polską Axel Springer obecny jest w 16 krajach europejskich, gdzie wydaje ponad 100 tytułów prasowych.