Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krym: Barack Obama wskazuje drogę rozwiązania kryzysu. A Kongres obiecuje miliard dolarów

0
Podziel się

Na początek - wycofanie wojsk rosyjskich do baz. Co potem?

Krym: Barack Obama wskazuje drogę rozwiązania kryzysu. A Kongres obiecuje miliard dolarów
(PAP/EPA)
bEhQTdph

Prezydent USA wezwał Władimira Putina do zaakceptowania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Według Kremla Putin podkreślił wagę stosunków Rosja-USA dla całego świata.Tymczasem Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy.

Obaj prezydenci rozmawiali telefonicznie przez godzinę, już po raz drugi w ciągu ostatnich 6 dni. Obama podkreślił, że wejście wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy było naruszeniem suwerenności i terytorialnej integralności tego państwa i dlatego strona amerykańska zastosowała, w porozumieniu ze swoimi partnerami europejskimi, posunięcia represyjne, nie wykluczając dalszych - głosi komunikat Białego Domu.

Według komunikatu, podczas rozmowy amerykański prezydent przedstawił Putinowi dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu, proponowane przez rząd USA. Przewiduje ono, że Rosja wycofałaby swoje wojska z powrotem do baz na Krymie, zezwoliłaby międzynarodowym obserwatorom na nadzorowanie przestrzegania praw etnicznych Rosjan i zgodziłaby się na bezpośrednie rozmowy z rządem w Kijowie.

bEhQTdpj

Obama wyraził przekonanie, że takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw interesom Rosji, Ukrainy i społeczności międzynarodowej. Zdaniem amerykańskiego prezydenta referendum na Krymie, którego mieszkańcy mieliby rozstrzygnąć czy przyłączyć się do Rosji, byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego.

Putin oświadczył natomiast, że wydarzenia na Ukrainie nie powinny mieć negatywnego wpływu na stosunki rosyjsko-amerykańskie. _ - Prezydent Rosji przypomniał wagę stosunków rosyjsko-amerykańskich dla zapewniania stabilności i bezpieczeństwa światowego. Stosunki te nie powinny być poświęcane na rzecz izolowanych problemów międzynarodowych, nawet wyjątkowo ważnych _ - głosi komunikat Kremla cytowany przez AFP.

Było to już druga rozmowa telefoniczna Obamy z Putinem w ciągu ostatnich 6 dni. Odbyła się po kilku godzinach od ogłoszenia przez rząd USA wstrzymania wydawania wiz amerykańskich dla rosyjskich i ukraińskich urzędników i innych osób, które _ ponoszą odpowiedzialność lub są współwinne zagrożenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy _. Ponadto zezwolono resortowi finansów USA na zamrożenie aktywów tych osób w Stanach Zjednoczonych _ w każdym momencie _ i bez zgody Kongresu.

Putin dodał również, że ukraińskie władze, które objęły kontrolę nad krajem w wyniku _ antykonstytucyjnego przewrotu _, wykonują bezprawne działania w południowych i wschodnich regionach kraju oraz na Krymie. Prezydent Rosji wyjaśnił, że w związku z tym jego kraj nie może ignorować prośby o pomoc i podejmuje adekwatne działania, w zgodzie z prawem międzynarodowym. Dodał, że relacje amerykańsko-rosyjskie są istotne dla stabilizacji i bezpieczeństwa w świecie i nie powinny _ paść ofiarą różnicy zdań w poszczególnych kwestiach międzynarodowych _. Putin i Obama mieli zgodzić się na dalsze intensywne kontakty szefów dyplomacji: siergieja Ławrowa i Johna Kerry'ego.

bEhQTdpp

Najgorszy kryzys od zimnej wojny

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę1 mld dolarów. Była to pierwsza reakcja Kongresu na wydarzenia na Ukrainie po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu. Uchwalono ją przytłaczającą większością głosów 385:23.

W przyszłym tygodniu podobną ustawę ma rozpatrzyć Senat. Oczekuje się że, podobnie jak w Izbie, zostanie uchwalona bez problemu. Do jej wejścia w życie potrzebny będzie wówczas jedynie podpis prezydenta. Komisje obu izb Kongresu wysłuchały wczoraj na odrębnych posiedzeniach przedstawicieli administracji, którzy informowali o rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

Mimo ogłoszenia przez prezydenta Baracka Obamę restrykcji wizowych i groźby zamrożenia aktywów w USA osób odpowiedzialnych za - jak się określa w Waszyngtonie - najgorszy kryzys w stosunkach amerykańsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny, Republikanie krytykowali prezydenta za - ich zdaniem - zbyt _ słabą _ politykę wobec Rosji, która ośmieliła Władimira Putina.

bEhQTdpq

Zdaniem republikańskiego senatora Boba Corkera z Tennessee, który zasiada w senackiej komisji spraw zagranicznych, Obama popełnił błąd myśląc, że _ ktoś taki jak Putin reaguje na ciepłe i pojednawcze gesty _. - _ To na co on naprawdę reaguje to słabość i sądzę, że dostrzegł ją w naszej polityce zagranicznej w ciągu ubiegłego roku _ - powiedział Corker. Republikanie, a także wielu Demokratów, w obu izbach Kongresu apelowali do Obamy aby uczynił więcej w reakcji na kryzys ukraiński.

Komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów uchwaliła symboliczną rezolucję potępiającą naruszenie suwerenności Ukrainy przez Rosję i zaapelowała o zastosowanie sankcji wobec rosyjskich osobistości oficjalnych i agend rządowych. Republikański przewodniczący komisji Ed Royce z Kalifornii zapowiedział dalsze działania na rzecz pomocy dla Ukrainy i zmierzające do spowodowania aby Rosja odczuła _ realne koszty _ swoich działań.

Czytaj więcej w Money.pl
Żołnierze rosyjscy zajmują Krym. Czy to już wojna? Eksperci martwią się, że może to być początek wielkiego międzynarodowego konfliktu.
Pentagon zwiększa pomoc wojskową dla Polski _ Dziś rano ministerstwo obrony poczyniło kroki mające na celu udzielenie wsparcia naszym sojusznikom _ - ujawnił minister obrony USA .
Wysłannik ONZ wyjeżdża z Krymu. Grożono mu, musiał się schronić w kawiarni Do zdarzenia doszło bezpośrednio po rozmowach prowadzonych z władzami Autonomii.
bEhQTdpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)