Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys euro
17.08.2011 10:26

Kryzys euro. Rząd gospodarczy UE to za mało?

Zdaniem lidera liberałów z PE nie ma szans na ratunek strefy euro bez spełnienia jednego warunku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jepoirrier/CC/Flickr)

*Lider liberałów w PE Guy Verhofstadt wyraził rozczarowanie propozycjami Paryża i Berlina w sprawie zarządzania strefą euro. Jego zdaniem samo powołanie rządu gospodarczego ze szczytami przywódców euro raz na pół roku nie wystarczy, jeśli nie będzie euroobligacji. *

Ponadto zdaniem Verhofstadta rząd gospodarczy strefy euro powinien powstać w ramach Komisji Europejskiej, a nie Rady przywódców państw i rządów._ _

_ - Chociaż cieszę się ze wspólnego oświadczenia wzywającego do powołania rządu gospodarczego strefy euro, to naprawdę nie widzę, jak Rada szefów państw i rządów spotykająca się co sześć miesięcy to zapewni. To jest sześć razy rzadziej niż spotykają się ich koledzy, ministrowie finansów w ramach eurogrupy _ - oświadczył Verhofstadt, były premier Belgii, obecnie szef frakcji liberalnej w Parlamencie Europejskim.

_ - Zamiast szczytów _ - zdaniem Verhofstadta - powinien powstać _ rzeczywisty gospodarczy rząd, które ma za zadanie i jest w stanie skutecznie reagować na wszystkie ewentualności _, ale nie w ramach przywódców państw, _ tylko wewnątrz Komisji Europejskiej _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;strategia;na;trudne;czasy,254,0,797182.html) Winiecki dla Money.pl: Strategia na trudne czasy

Verhofstadt proponuje utworzenie w ramach KE rodzaju wewnętrznego gabinetu. - _ Komisja Europejska musi być tak przeorganizowana, by wydzielić klaster komisarzy odpowiedzialnych za strefę euro, którym kierowałby obecny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych _- powiedział.

Jego zdaniem, to ten komisarz powinien też kierować posiedzeniami eurogrupy, a nie jak obecnie - przewodniczący eurogrupy wyłaniany z grona ministrów finansów państw euro (obecnie premier Luksemburga Jean-Claude Juncker).

Ponadto, by być skutecznym, taki gospodarczy rząd musi mieć do swej dyspozycji odpowiednie narzędzia jak euroobligacje, przekonuje Verhofstadt. _ - Obejmuje to łączenie zadłużenia poprzez emisję euroobligacji i surowe przepisy dotyczące deficytu publicznego, które przestrzeganie byłoby nadzorowane niezależnie od politycznej woli państw członkowskich _ - oświadczył.

I wreszcie, zarządzanie gospodarcze musi zdaniem lidera liberałów oznaczać _ wspólne plany konwergencji dla wszystkich państw członkowskich całej strefy euro, które określą wiążące cele zarówno _, przewidując kary i zachęty dla państw. _ - Cele po prostu określone w Europakcie Plus nie wystarczą, czego dowodem jest porażka gospodarczej tzw. Strategii Lizbońskiej _ - powiedział.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Zwolennik idei federalizmu europejskiego, autor książki _ Stany Zjednoczone Europy _, Verhofstadt przekonuje, że pilne działania zmierzające do silniejszej integracji _ w kierunku federalnej unii _, są potrzebne, by uratować euro. To, co wczoraj ogłosili kanclerz Niemiec i prezydent Francji, znacznie od tego odbiega.

Niemcy i Francja opowiedziały się we wtorek za utworzeniem _ faktycznego rządu gospodarczego _ w strefie euro. Na czele miałby stanąć przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Odrzucono natomiast koncepcję euroobligacji.

Taki rząd składałby się z głów państw i szefów rządów wszystkich 17 krajów eurolandu. Obradowałby dwa razy do roku, lub częściej, gdyby było to potrzebne. Ponadto Sarkozy i Merkel chcą, by wszystkie kraje strefy euro do lata 2012 r. zapisały w swych konstytucjach górną granicę zadłużenia. Dla strefy euro Paryż i Berlin zaproponowały też wspólny podatek od transakcji finansowych.

Merkel i Sarkozy stanowczo odrzucili wprowadzenie euroobligacji, wspólnych dla całej strefy euro. Kanclerz Niemiec oświadczyła, że nie wierzy, by były one pomocne w rozwiązywaniu obecnego kryzysu zadłużenia.

Pozytywnie propozycje _ regularnych spotkań w formacie przywódców państw i rządów _ 17 państw strefy euro, ze stałym przewodniczącym, ocenił przewodniczący KE Jose Barroso.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zloty;ucierpi;przez;kryzy;strefy;euro,252,0,874236.html) Złoty dostanie rykoszetem. "Punkt krytyczny" Polski złoty jest wśród walut wchodzących rynków, które są najbardziej narażone na konsekwencje kryzysu strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banka;spekulacyjna;na;franku;musi;peknac;to;histeria,68,0,872772.html) Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wskazali;kto;wpedzil;swiat;w;kryzys,148,0,872084.html) Wskazali kto wpędził świat w kryzys Financial Times: _ Utopiści w USA i eurostrefie forsują fundamentalistyczne rozwiązania nie rozumiejąc przyczyn zapaści _.
Tagi: kryzys euro, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz