Notowania

kryzys ekonomiczny
28.05.2013 19:20

Kryzys kosztował Włochów 230 miliardów euro

W konsekwencji przychody z podatków spadły w tym samym okresie o 90 miliardów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreyuu/iStockphoto)

Obliczyła to tamtejsza najwyższa izba kontroli, która ma uprawnienia sądu. Zahamowanie wzrostu produktu krajowego brutto w latach 2009-2013 włoski NIK ocenił na 230 miliardów euro.

W konsekwencji przychody z podatków spadły w tym samym okresie o 90 miliardów. W przedstawionym dziś w parlamencie dorocznym raporcie na temat finansów publicznych, najwyższa izba kontroli zwraca uwagę, że sama polityka oszczędności nie wystarczyła, by wyjść z kryzysu.

Co więcej, według autorów raportu, to ona przede wszystkim doprowadziła do obecnej recesji. Potrzebne są zatem jednocześnie wzrost gospodarczy, cięcia budżetowe oraz reforma systemu podatkowego, tak ażeby był sprawiedliwszy.

Można by ją zacząć od likwidacji aż 720 ulg podatkowych, które każdego roku kosztują skarb państwa 254 miliardy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Absurdalne egzekucje długów we Włoszech 12-letni Włoch otrzymał wezwanie do zapłacenia ponad 1100 euro należności za samochód, jaki rzekomo kupił w 1997 roku, a więc na trzy lata przed swoimi narodzinami.
By nie podnosić VAT, zwolnią urzędników Włoski parlament przyjął dekret, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT.
Tylko co czwarta firma płaci tan podatek! Zaledwie 26 proc. portugalskich podmiotów gospodarczych odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych. Wśród jego płatników dominują duże przedsiębiorstwa.

IAR

Tagi: kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz