Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys mija? MFW może zmienić prognozę dla Polski

0
Podziel się:

Fundusz zastanawia się nad rewizją prognozy mówiącej o spadku PKB o 0,7 proc.

Kryzys mija? MFW może zmienić prognozę dla Polski
(XcBiker/CC/Flickr)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wyklucza rewizji w górę prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski.

_ - Na tle regionu Polska wygląda bardzo dobrze, i to nie tylko na tle Europy, ale całego pogrążonego w kryzysie świata. Biorąc pod uwagę dane za II kwartał, ekonomiści MFW nie wykluczają rewizji prognoz w górę. Ich zdaniem szczególnie na ten rok prognozy są zbyt pesymistyczne _ - powiedziała w wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _przedstawicielka Polski przy MFW Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Według dyrektor w MFW, rewizja powinna zostać ogłoszona w ramach prognoz zawartych w _ Global Economic Outlook _ na jesieni 2009 r. W dobrej ocenie naszej gospodarki nie przeszkodziły nawet ostatnie wycofanie się z deklaracji przyjęcia euro w 2012 r. oraz nowelizacja budżetu.

Obecna prognoza funduszu dla Polski to spadek PKB w tym roku o 0,7 proc., a w przyszłym roku wzrost o 1,5 proc.

_ - Decyzję rządu [o przesunięciu terminu przyjęcia euro - przyp. ISB] przyjęto ze zrozumieniem, choć ogólne rekomendacje przyjęcia euro się nie zmieniły. Jak wynika z prac badawczych, korzyści przyjęcia wspólnej waluty przeważają nad kosztami. A poza tym podtrzymywanie planów przyjęcia euro to gwarancja utrzymywania finansów publicznych w ryzach _ - wyjaśniła była wiceminister finansów.

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Dyrektorów MFW dokonała też oceny Polski w ramach tzw. artykułu czwartego czyli pod kątem polityki pieniężnej i fiskalnej. W ocenie Zajdel-Kurowskiej, zostaliśmy ocenieni bardzo korzystnie, choć oczywiście zarekomendowano pewne działania.

_ - W zakresie polityki pieniężnej chodzi o bardzo ostrożne postępowanie z ewentualnym dalszym luzowaniem polityki monetarnej, ale jednocześnie władze monetarne zostały pochwalone za kreowanie działań zwiększających płynność w sektorze bankowym - mówi była wiceminister. _

_ - W przypadku polityki monetarnej fundusz ocenia, że obecne poluzowanie polityki fiskalnej jest uzasadnione ze względu na potrzebę pobudzenia gospodarki, ale od przyszłego roku, kiedy gospodarka wyjdzie z dołka, fundusz rekomenduje zmniejszanie deficytu i takie zmiany w prawie, które umożliwiałyby ograniczanie tego deficytu w dłuższym terminie _ - podsumowała Zajdel-Kurowska.

W lipcu wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Halina Dmochowska powiedziała, że wzrost gospodarczy Polski w II kw. 2009 r. nie będzie znacząco odbiegać od tego, co było w I kw. tego roku.

| PKB W POLSCE NA PLUSIE, EUROPA NA MINUSIE |
| --- |
| PKB - niewyrównany sezonowo -ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego - wzrósł w I kw. 2009 roku o 0,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,9 proc. w poprzednim kwartale. PKB wyrównany sezonowo w tym okresie wzrósł w Polsce o 1,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś w całej Unii Europejskiej (UE) spadł o 4,7 proc. w ujęciu rocznym i 4,9 proc. w strefie euro. |

ZOBACZ TAKŻE:

JAK RZĄD PORADZI SOBIE Z DZIURĄ BUDŻETOWĄ
*Wyższe podatki to nawet 30 mld zł. Rząd się skusi? * Wyższe podatki to szansa na nawet 30 mld zł do budżetu. Tyle dadzą podwyżki: VAT, akcyzy na paliwa i przywrócenie najwyższej stawki PIT.
*Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu ) po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze.
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółkach.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)