Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Władze tną wydatki i rezygnują z parady niepodległości

0
Podziel się:

Wielki pochód był dotychczas nieodłącznym elementem obchodów święta niepodległości.

Kryzys na Cyprze. Władze tną wydatki i rezygnują z parady niepodległości
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

W dobie kryzysu i wymuszonych nim oszczędności władze zadłużonego Cypru postanowiły ograniczyć koszty corocznej parady z okazji święta niepodległości, rezygnując z uroczystego przejazdu czołgów i innych pojazdów.

- _ Parada bez sprzętu wojskowego wystarczy, by uczcić niepodległość kraju i podnieść morale narodu _ - powiedział minister obrony Fotis Fotiu. _ - Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie posiłków dla niezamożnych uczniów _ - dodał.

Święto upamiętniające uzyskanie przez wyspiarskie państwo niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1960 roku będzie obchodzone 1 października.

W wyniku załamania się cypryjskiego sektora finansowego w ubiegłym roku parlament musiał przyjąć plan naprawczy, obejmujący m.in. głęboką restrukturyzację sektora bankowego i znaczne straty po stronie właścicieli depozytów; dzięki uchwaleniu reform Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zgodziły się wspomóc zadłużony kraj pakietem pomocowym w wysokości 10 mld euro.

Według danych Eurostatu z sierpnia br. bezrobocie na Cyprze wynosi 17,5 proc. i rośnie.

Cypr jest podzielony od 1974 roku. W jego północnej części utworzono Turecką Republikę Północnego Cypru, uznawaną jedynie przez Turcję. Republika Cypru, która kontroluje południową część wyspy, jest od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Resort kultury ograniczy wydatki. Kazał Tusk Planowane jest opóźnienie części inwestycji, m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Były minister obrony winny śmierci 13 osób Sąd w Larnace uznał byłego ministra obrony Cypru Kostasa Papakostasa za winnego śmierci 13 osób, które zginęły w wybuchu amunicji w bazie wojskowej w lipcu 2011 roku.
Nieistniejące państwo walczy o prawa kobiet _ Organizowałyśmy spotkanie na temat tego, jak kobiety mogą zacząć zarabiać pieniądze, a tu mężowie jeden, drugi, dzwonią, że są głodni, ciach trach, nagle prawie wszystkie uczestniczki lecą do domu gotować obiad _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)