Notowania

rządy władimira putina
03.03.2014 11:09

Kryzys na Krymie. Były szef czeskiego MSZ porównuje Putina do Hitlera

To, co obecnie dzieje się na Krymie, jest powtórką z historii. Putin postępuje według tej samej zasady co Adolf Hitler.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg w wywiadzie dla austriackiego dziennika _ Oesterreich _ porównał prezydenta Rosji Władimira Putina do Adolfa Hitlera.-

_ Kiedy Hitler chciał anszlusu Austrii, mówił, że Niemcy w Austrii są uciskani. Kiedy chciał oddzielenia czeskich obszarów przygranicznych, powoływał się na to, że Niemcy byli w Czechosłowacji prześladowani. Tak było również w Polsce. To, co obecnie dzieje się na Krymie, jest powtórką z historii. Putin postępuje według tej samej zasady co Adolf Hitler _ - oświadczył Schwarzenberg.

Były szef czeskiej dyplomacji (w latach 2007-09 i 2010-13) wyraził przekonanie, że ponieważ Putin chciał wmaszerować na Krym, potrzebował wymówki, więc oświadczył, że jego rodacy są tam uciskani. A przecież Rosjanom na Krymie włos nie spadł z głowy, ich egzystencja nie jest tam zagrożona - wskazał.

Zdaniem Schwarzenberga Putinowi chodzi wyłącznie o władzę. Były minister przypomniał, że rosyjski prezydent wielokrotnie mówił, iż rozpad Związku Radzieckiego był największą geopolityczną katastrofą XX wieku.

Schwarzenberg wyraził nadzieję, że _ Europy nie opuści odwaga _. Jego zdaniem Bruksela musi z Putinem negocjować, dać mu jasno do zrozumienia, że takie łamanie prawa, do jakiego obecnie doszło, nie może ujść płazem.

Według Schwarzenberga Putin musi uznać nowy rząd w Kijowie i wynegocjować kompromis w sprawie Krymu, respektujący suwerenność Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rządy władimira putina, karel schwarzenberg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz