Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na krymie
13.03.2014 16:40

Kryzys na Krymie. John Kerry zwrócił się do amerykańskiego Senatu

Wcześniej Sekretarz Stanu rozmawiał przez telefon z Ministrem spraw zagranicznych Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w czwartek w Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe _ poważne kroki _, jeśli dokona aneksji Krymu. Dodał, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji

aktualizacja 18:15

Kerry, który spotka się jutro w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania w sprawie Ukrainy, powiedział senatorom, że liczy na to, _ iż rozsądek zwycięży _ w tych negocjacjach. Podkreślił jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.

Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiedział Kerry.

Sekretarz stanu wyjaśnił, że wcześniej w czwartek ponownie _ krótko rozmawiał _ z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. - _ Mam nadzieję, że Rosjanie przyjadą świadomi tego, że wspólnota międzynarodowa jest silna i w tej sprawie ma wspólne stanowisko _ - dodał Kerry.

Po dzisiejszej rozmowie szefów dyplomacji USA i Rosji, jak po kilku poprzednich, wydano lakoniczny komunikat, z którego nie wynika, by doszło do jakiegokolwiek porozumienia.

Dzień wcześniej, występując w Izbie Reprezentantów, Kerry powiedział: _ - Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i - jak myślę - także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy _.

Zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji Waszyngton uznaje za nielegalne; w czwartek Kerry powtórzył w Senacie, że _ nie żadnego usprawiedliwienia, żadnych podstaw prawnych _ dla tego głosowanie.

Wyjaśnił też, że według amerykańskich ocen na terenie Krymu, prócz 25 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonujących tam w ramach porozumienia z Ukrainą dotyczącego Floty Czarnomorskiej, jest obecnie około 20-tysięczny kontyngent rosyjskich wojsk. Rosyjski parlament ma głosować 21 marca w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

Izba Reprezentantów zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol.

Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys na krymie, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz