Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na rynku wieprzowiny. SLD wezwał premiera, by przejął zarządzanie

0
Podziel się:

Zdaniem Leszka Millera trzeba jak najszybciej rozpocząć skup tuczników ze strefy buforowej przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Kryzys na rynku wieprzowiny. SLD wezwał premiera, by przejął zarządzanie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub parlamentarny jego partii wysłał w tej sprawie list do Donalda Tuska.

W liście zawarto także postulaty, które w piątek, na spotkaniu w Sejmie politykom SLD przedstawili protestujący rolnicy. Poza jak najszybszym skupem tuczników rolnicy chcą też, aby zmniejszona została strefa buforowa o powiat łosicki, który nie graniczy z Białorusią. Politycy Sojuszu podkreślili także, że obawy wśród rolników oraz producentów owoców i warzyw, dotyczą również możliwości wprowadzenia embarga przez Rosję.

Europoseł SLD i były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak mówił podczas konferencji prasowej, że sytuacja na rynku wieprzowiny wymaga tego, żeby wymusić na premierze, aby on osobiście zajął się tą sprawą. _ Bo PSL, a w szczególności minister Kalemba doprowadzili do tego, że dziś opłacalność w wielu polskich gospodarstwach spadła poniżej zera _ - dodał.

Jak podkreślił, producenci trzody chlewnej _ codziennie zmuszeni są dokładać do produkcji _. _ Zapowiedzi, że będzie poprowadzony skup na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych nie są realizowane. Kryzys się pogłębia, dlatego apelujemy, żeby premier przejął zarządzanie tym kryzysem. Ten kryzys dotyczy nie tylko rynku świń. Ewentualne retorsje, ze strony Rosji spowodują kryzys na rynku owoców i warzyw oraz w innych gałęziach rolnictwa _ - mówił Olejniczak.

Miller poinformował, że Sojusz oczekuje od premiera, by ten domagał się zwołania unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Jak napisali w liście do premiera politycy SLD powodem zwołania Rady ma być fakt, że _ część krajów Unii Europejskiej w sprawie zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF) za plecami Polski doszła do porozumienia z Rosją _.

_ Otrzymujemy sygnały, że eksport do Federacji Rosyjskiej mięsa wieprzowego ma miejsce, ale z wyłączeniem Polski i Litwy. Można zatem powiedzieć, że Polskę dotknęły pierwsze sankcje. Uspokajające sygnały ze strony premiera, że możemy liczyć na solidarność UE są pustym sloganem, dlatego postulujemy zwołanie spotkania unijnych ministrów rolnictwa, którzy dokonaliby analizy tej sytuacji _ - mówił Miller.

_ Zapowiedzi rekompensat ze strony UE dla rolników ze strefy buforowej nie mają odzwierciedlenia w faktach. Komisja Europejska nie przygotowuje żadnych rozwiązań celem wypłacenia polskim rolnikom odszkodowań. A poszkodowani są nie tylko rolnicy ze strefy buforowej, ale także pozostali, bo cena wieprzowiny jest dramatycznie niska w całym kraju _ - dodał Olejniczak. Premier zapowiedział w sobotę, że UE będzie współfinansować rekompensaty dla polskich hodowców wieprzowiny. W piątek o takich rekompensatach Tusk rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. Premier zastrzegł jednak, że na razie nie można mówić o konkretnych kwotach, bo _ najpierw trzeba precyzyjnie wskazać tych, którzy ponoszą straty _.

Z kolei wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) mówił w piątek, że jest _ bardzo zdeterminowany _, by skup wieprzowiny został uruchomiony w ciągu tego tygodnia na dużą skalę. W najbliższą niedzielę skup może się rozpocząć w trzech punktach.

Przez ASF producenci wieprzowiny ponoszą znaczne straty - cena skupu świń spadła w ostatnich tygodniach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Problem dotknął hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę.
W lutym w Polsce - przy granicy z Białorusią - wykryto dwa przypadki ASF u dzików. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. W strefie obowiązują ograniczenia dotyczące hodowli świń; zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a ich mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być specjalnie oznaczone.

Część zwierząt w strefie buforowej zaczyna przerastać, co oznacza straty dla rolników. Polska już wystąpiła do Komisji Europejskiej, by ta ograniczyła strefę buforową. KE ma zdecydować w tej sprawie 18 marca.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)