Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Jaceniuk: konflikt z Rosją w fazie wojskowej

0
Podziel się

- Ten problem nie zostanie szybko rozwiązany, ale Rosja płaci za to całkowitą izolacją na arenie międzynarodowej - powiedział premier Ukrainy.

Kryzys na Ukrainie. Jaceniuk: konflikt z Rosją w fazie wojskowej
(Ybilyk/wikimedia commons)
bEsabRyZ

Konflikt Ukrainy z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową, a całkowitą odpowiedzialność za jego eskalację ponosi prezydent Władimir Putin - oświadczył dziś wieczorem ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Polityk złożył tę deklarację po wiadomości, że na Krymie, podczas szturmu Rosjan na ukraińską bazę wojskową w Symferopolu, ranny został kapitan sił zbrojnych Ukrainy. Kilkanaście minut później nadeszła stamtąd wiadomość o zastrzeleniu ukraińskiego sierżanta.

_ W trakcie szturmu jeden człowiek został zabity. Jest to ukraiński wojskowy, który ochraniał parking. Rannego (kapitana) odwieziono do szpitala w Symferopolu _ - napisał na swym profilu na Facebooku szef krymskiego Regionalnego Centrum Medialnego Ministerstwa Obrony Ukrainy Władysław Selezniow.

bEsabRzb

_ W chwili obecnej ukraińscy oficerowie zostali poinformowani, że są aresztowani. Odebrano im dokumenty _ - przekazał Selezniow.

Następnie w krymskich mediach zjawiła się informacja, że w Symferopolu zastrzelono jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu.

_ W Symferopolu na ulicy Kubańskiej z okna jednego z budynków otworzono ogień, prawdopodobnie z karabinu snajperskiego. Według wstępnych danych zabity został jeden z członków samoobrony, a jeszcze jeden został ranny _ - powiedział cytowany przez agencję Kryminform anonimowy przedstawiciel milicji. Żadne inne źródła nie potwierdziły dotychczas tej informacji.

Premier Jaceniuk, który w godzinach wieczornych uczestniczył w naradzie władz państwa z dowództwem armii, oświadczył, że zwrócił się do ministra obrony, by ten skontaktował się w związku z zaistniałą sytuacją ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rosji.

bEsabRzh

_ Uważamy za niezbędne powołanie komisji na poziomie ministrów obrony państw, które podpisały to godne dziś pożałowania Memorandum Budapeszteńskie (gwarantujące niepodległość i jedność terytorialną Ukrainy), dla uniknięcia konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją _ - powiedział.

Szef ukraińskiego rządu skomentował także podpisany dziś w Moskwie traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, mówiąc, że działania Rosji to pospolita kradzież.

_ Jest to kradzież na skalę światową, kiedy jedno państwo przychodzi z bronią do drugiego i odbiera mu należącą do niego część terytorium. Ten problem nie zostanie szybko rozwiązany, ale Rosja płaci za to całkowitą izolacją na arenie międzynarodowej _ - podkreślił.

Jaceniuk po raz kolejny oznajmił, że kryzys na Krymie wywołała Rosja, a Ukraina nie uznaje aneksji półwyspu. _ Krym jest ukraiński, mieszkają na nim ukraińscy obywatele _ - powiedział.

bEsabRzi

Obecny na naradzie z wojskowym dowództwem Ołeksandr Turczynow, który pełni obowiązki prezydenta Ukrainy, porównał działania Putina z działaniami Hitlera i przypomniał agresję Niemiec na Polskę w 1939 r.

_ Putin, który tak wiele mówi o walce z faszyzmem, kopiuje dziś faszystowskie metody. Jest to bardzo niebezpieczna polityka i próba destabilizacji sytuacji w naszym regionie, w Europie i na świecie _ - oświadczył.

Turczynow zapewnił, że ukraińskie wojsko nie ulegnie prowokacjom Rosjan, i wyraził przekonanie, że Putin odpowie za swoje decyzje.

_ Ostrzegam Putina, który odpowiada za to wszystko wraz ze swoimi ludźmi, że za zbrodnie, których dokonuje w naszym kraju, będzie odpowiadał przed całym światem _ - powiedział Turczynow.

bEsabRzj

Czytaj więcej w Money.pl

bEsabRzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)