Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
11.05.2012 15:58

Kryzys na Węgrzech. Deficyt ma udać się ujarzmić

Komisja Europejska przewiduje, że deficyt publiczny Węgier wyniesie w 2012 r. 2,5 proc. PKB, a w 2013 r. - 2,9 proc., czyli poniżej pułapu 3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Komisja Europejska przewiduje, że deficyt publiczny Węgier wyniesie w 2012 r. 2,5 proc. PKB, a w 2013 r. - 2,9 proc., czyli poniżej pułapu 3 proc. To daje szansę uniknięcia przez Węgry kary utraty funduszy spójności. Decyzja KE 30 maja.

_ - To są nasze prognozy gospodarcze, a nie dokument polityczny. Zaprezentuję polityczne wnioski 30 maja, kiedy zakończymy pogłębioną i szczegółową analizę środków konsolidacyjnych we wszystkich państwach, w tym Węgier _ - powiedział komisarz ds. walutowych Olli Rehn, pytany, czy KE zamknie procedurę nadmiernego deficytu wobec Węgier, a także uchyli wcześniejszą decyzje o zawieszeniu dostępu do prawie pól miliarda euro funduszy spójności dla Węgier.

Ale przyznał, że piątkowe prognozy KE, zakładające _ niższy przyszłoroczny deficyty publiczny, odzwierciedlają środki, które zostały ogłoszone przez rząd w przesłanym niedawno poprawionym programie konwergencji _. Wspomniał też o _ pozytywnych _ efektach wcześniej ogłoszonych przez Budapeszt reform strukturalnych, które _ wpływają na tę poprawę _, jaką widać w zaprezentowanych przez KE prognozach.

_ - Wrócimy do politycznych wniosków ws. procedury nadmiernego deficytu i funduszy spójności 30 maja _ - powiedział Rehn.

Zgodnie z piątkowymi prognozami deficyt publiczny Węgier wyniesie w 2012 r. 2,5 proc. PKB, a w 2013 r. - 2,9 proc., czyli poniżej dozwolonego pułapu 3 proc.

Tymczasem w lutym KE prognozowała, że deficyt Węgier wyniesie 2,8 proc. PKB w 2012 roku, ale w następnym roku miał znowu przekroczyć dozwolony limit i osiągnąć 3,7 proc. PKB.

Dlatego na wniosek KE, ministrowie finansów państw UE (Ekofin) zdecydowali w marcu o częściowym zawieszeniu unijnych funduszy spójności dla Węgier (o wartości 495 mln euro z puli na 2013 rok). Zdecydowano, że ta kara wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku, jeśli rząd Węgier nie podejmie jeszcze w tym roku wystarczających działań w celu trwałego ograniczenia deficytu budżetowego poniżej wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.

KE uzasadniała decyzję o karze tym, że Węgry jak dotąd nie podejmowały wysiłków na rzecz _ trwałego _ obniżenia deficytu, a zarejestrowane obniżenie deficytu w 2011 roku to nie efekt reformom, ale jednorazowych decyzji, a zwłaszcza przeniesieniu środków z prywatnych funduszy emerytalnych do państwowego funduszu. Bez tego - w opinii KE - deficyt Węgier osiągnąłby 6 proc. PKB w ubiegłym roku.

Zawieszenie przekazania Węgrom funduszy spójności w ramach procedury nadmiernego deficytu byłoby pierwszym takim precedensem w UE. Ta potencjalna kara grozi tylko najbiedniejszym państwom, bo tylko one mają prawo korzystać z Funduszu Spójności. W stosunku do łamiących procedurę nadmiernego deficytu państw strefy euro może być użyta inna sankcja, a mianowicie sankcja finansowa w wysokości 0,2 proc. PKB danego kraju, co przewiduje zreformowany niedawno w tzw. sześciopaku Pakt Stabilności i Wzrostu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t101198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;wprowadza;podatek;od;transakcji;finansowych,168,0,1082536.html) Tutaj rząd opodatkuje wszystkie transakcje Wyższe podatki zapłacą również firmy telekomunikacyjne i energetyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t140022.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;wegrzech;rzad;jednak;potrzebuje;pomocy,66,0,1076290.html) Węgry chcą pomocy, ale na swoich warunkach - _ Niczego nie zamierzamy zmieniać _- powiedział premier Węgier Victor Orban.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t207555.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;na;wegrzech;orban;zmienia;zdanie,60,0,1073980.html) Orban mięknie. Już obiecuje Barroso Pojednawcze gesty ze strony węgierskiego premiera w stronę Komisji Europejskiej.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, gospodarka, fundusze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz