Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Węgrzech. Orban przed trudnymi negocjacjami z MFW i UE

0
Podziel się:

Premier Węgier, Viktor Orban powiedział, że Ci, którzy oczekują krótkich negocjacji, będą rozczarowani.

Kryzys na Węgrzech. Orban przed trudnymi negocjacjami z MFW i UE
(ec.europa.eu)

Węgry rozpoczynają 17 lipca trudne negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie prawie pożyczki na uzdrowienie finansów kraju. Rozmowy mają ponad półroczny poślizg z uwagi na kontrowersje wokół reformy banku centralnego.

Delegacja MFW i UE na negocjacje w kwestii kredytu w wysokości 15 mld euro ma zostać w Budapeszcie do 25 lipca. _ - Ci, którzy oczekują krótkich negocjacji, będą rozczarowani _ - uprzedził premier Viktor Orban. Uważa on, że rozmowy skończą się dopiero pod koniec lata.

W końcu grudnia międzynarodowi negocjatorzy opuścili demonstracyjnie Budapeszt po przeprowadzeniu przez władze reformy banku centralnego, która - według UE i MFW - ogranicza niezależność tej instytucji. W tej sytuacji rząd węgierski opracował nową wersję reformy, bardziej zgodną z europejskimi normami, która została zaakceptowana przez Europejski Bank Centralny.

Pożyczka, której Budapeszt oczekuje, pozwoli na obniżenie trudnej do udźwignięcia dla budżetu rentowności węgierskich obligacji. Węgry utraciły zaufanie zagranicznych inwestorów z powodu niespójnej polityki gospodarczej premiera Orbana, takiej jak np. nadzwyczajne opodatkowanie banków, upaństwowienie istniejących od 1998 roku prywatnych funduszy emerytalnych czy wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po stałym kursie kredytów zaciąganych przez osoby prywatne w obcych walutach.

Według ekonomisty z banku prywatnego OTP Gergely'ego Tardosa _ rząd chce dać sobie więcej czasu, aby uzyskać najlepsze warunki _ pożyczki. Wielu ekspertów jest zdania, że do porozumienia kredytowego nie dojdzie przed grudniem. Z drugiej strony, jeśli kryzys strefy euro pogłębi się, Budapeszt będzie musiał _ szybko przyjąć warunki MFW _ - uważa ekonomista Raiffeisen Bank Adam Keszeg.

Węgry, których gospodarka jest bardzo uzależniona od eksportu, ponoszą straty z powodu pogorszenia się koniunktury światowej. PKB kraju skurczył się w pierwszym kwartale tego roku o 1,3 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, co jest najgorszym rezultatem w UE po Grecji i Portugalii.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawet oni przystąpią do paktu fiskalnego Poza ścisłą kontrolą Unii nadal chcą pozostać Wielka Brytania i Czechy.
W Unii wrze. Jak daleko posunie się Orban? Konflikt między Brukselą a Budapesztem był przedmiotem gorącej debaty w PE.
Węgry wprowadzają "podatek Robin Hooda" Podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Wniosek rządu zatwierdziło 249 z 386 deputowanych rządzącej koalicji. Lewicowa opozycja była przeciwna.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)