Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
09.02.2012 13:31

Kryzys na Węgrzech. Znaleźli sposób na ogrzewanie

Węgierski bank centralny przerabia zużyte banknoty na brykiety, przeznaczone do ogrzewania biednych instytucji pożytku społecznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Od czterech lat węgierski bank centralny przerabia zużyte banknoty na brykiety, przeznaczone do ogrzewania biednych instytucji pożytku społecznego - pisze agencja AFP. _ Ogrzewanie forintowe _ chwalą jego odbiorcy.

- _ To bardzo pożyteczna działalność dobroczynna, a dla naszej fundacji bardzo ważna, ponieważ dzięki brykietom z banku możemy zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie _ - wyjaśnia dyrektorka fundacji na rzecz cierpiących na autyzm w Miszkolcu Krisztina Haraszti. Brykiety przynoszą oszczędności rzędu 50-60 tys. forintów (180-200 euro) miesięcznie, a to _ w czasach kryzysu ma znaczenie _.

Bank dostarcza brykiety od września aż do nadejścia wiosny. Ciężarówka przywozi około 4 ton brykietów do Miszkolca i do Reszto, gdzie z ogrzewania forintowego korzysta stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych. Ostatniej dostawy wyczekiwano ze szczególną niecierpliwością w związku z falą syberyjskich mrozów, jaka od sześciu dni utrzymuje się na Węgrzech.

- Wartość opałowa brykietów jest wysoka, _ wystarczy dodać trochę drewna i pomieszczenia są dobrze ogrzane _ - mówi Haraszti. Fundacja, jedna z najstarszych na Węgrzech, opiekuje się około setką dzieci i pomaga też dorosłym cierpiącym na autyzm.

_ - Właściwości brykietów ze starych banknotów są podobne do brykietów z węgla brunatnego _ - podkreśla dyrektor centrum logistyki banku centralnego Węgier Barnabas Ferenczi. _ Bankowymi _ brykietami można palić w kotłach na paliwo mieszane.

Początkowo zużyte banknoty były po prostu palone, ale centrum logistyki nabyło maszynę do brykietowania. Najpierw brykiety do ogrzewania wykorzystywali robotnicy. Cztery lata temu Ferenczi wyszedł z pomysłem przekazywania brykietów instytucjom pożytku publicznego.

Co roku bank centralny Węgier wycofuje z obiegu około jednej czwartej zniszczonych banknotów i drukuje taką samą ilość na wymianę. - _ Odpowiada to około 200 mld forintów lub od 40 do 50 ton brykietów rocznie _ - wyjaśnia dyrektor centrum logistyki.

Na jeden brykiet trzeba niemal pięciu mln forintów (17 tys. euro) - około kilograma banknotów. Banknoty przechodzą najpierw przez niszczarkę, następnie stos pociętego papieru jest kompresowany. Wybór beneficjenta odbywa się w drodze przetargu. W tym roku do przetargu stanęło 20 instytucji - mówi Ferenczi.

Czytaj w Money.pl
W Unii wrze. Jak daleko posunie się Orban? Konflikt między Brukselą a Budapesztem był przedmiotem gorącej debaty w PE.
Węgry to Grecja 2012 roku Prof. Stanisław Gomułka mówi o tym, czy złoty jest skazany przez forinta?
Życzy Węgrom wyjścia z kryzysu. Gani metody Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas wizyty w Parmie we Włoszech wyraził zaniepokojenie metodami, które rząd węgierski wybrał do walki z kryzysem gospodarczym.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz