Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys polityczny w Mołdawii. Odwołano przewodniczącego parlamentu

0
Podziel się:

Komuniści długo dążyli do tego w jasno określonym celu - doprowadzenia do przedterminowych wyborów, by powrócić do władzy.

Kryzys polityczny w Mołdawii. Odwołano przewodniczącego parlamentu
(PAP/EPA)

Mołdawski parlament odwołał wczoraj w głosowaniu swego przewodniczącego Mariana Lupu (na zdj.), co pogłębiło jeszcze kryzys polityczny, który doprowadził wcześniej do upadku rządu. Głosowanie zainicjowała opozycyjna partia komunistów. Głosowanie było tajne.

Deputowanych z Partii Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) wsparli posłowie z partii byłego premiera Vlada Filata (Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii - PLDM). Za odwołaniem Lupu głosowało 76 deputowanych w 101-miejscowym parlamencie (niezbędne minimum to 67).

Głosując wraz z komunistami, liberalni demokraci Filata jeszcze bardziej pogłębili rozdźwięk między sobą a niedawnymi sojusznikami - demokratami Lupu oraz liberałami byłego p.o. prezydenta Mihaia Ghimpu.

Proeuropejska koalicja Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej (AIE), która wspierała rząd Filata, rozpadła się na tle sporów kompetencyjnych. Tworzyły ją trzy stronnictwa: Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii, Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) i Partia Liberalna (PL). Rząd został odwołany przez parlament w marcu. Za wotum nieufności opowiedziała się opozycyjna Partia Komunistów, deputowani PDM i grupa posłów niezależnych.

- _ Zdymisjonowanie mnie to zdrada mołdawskiej integracji z UE _ - powiedział Lupu. Dodał, że komuniści długo dążyli do tego w jasno określonym celu - doprowadzenia do przedterminowych wyborów, by powrócić do władzy.

Wniosek o odwołanie Lupu ze stanowiska spikera parlamentu frakcja komunistów uzasadniła tym, że swą działalnością szkodzi on demokracji.

Lider Partii Liberalnej Mihai Ghimpu zapowiedział, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego decyzję o zdymisjonowaniu Mariana Lupu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymczasowy premier zamiast skorumpowanego Sąd Konstytucyjny uznał w poniedziałek, że oskarżony o korupcję dotychczasowy szef rządu Vlad Filat nie może pełnić tej funkcji.
Polska chce im pomóc wejść do Unii - _ Polska wspiera wysiłki Mołdawii na rzecz zbliżenia z Unią Europejską _ - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Prezydent otrzyma tytuł doktora honoris causa Prezydencki minister Jaromir Sokołowski zwraca uwagę, że Mołdawia jest liderem wśród krajów programu Partnerstwa Wschodniego.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)