Notowania

kryzys
23.06.2013 18:39

Kryzys rządowy w Czechach. Zakończyły się rozmowy

Opozycja naciska na prezydenta, aby ten rozpisał przyśpieszone wybory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN ZDZARSKI JR/EastNews)

W Czechach zakończyły się konsultacje partii parlamentarnych z prezydentem w sprawie rozwiązania poważnego kryzysu rządowego. Prezydent Zeman przedstawi swoje stanowisko dopiero pojutrze.

Milosz Zeman wysłuchał opinii i propozycji liderów sześciu partii parlamentarnych.
Kierujący dotychczasową koalicją konserwatyści domagają się od prezydenta, aby dał im szansę utworzenia nowego Gabinetu. Zeman kilka tygodni temu dał wyraźnie do zrozumienia, że Gabinet tej koalicji skompromitował się dostatecznie i nie ma już prawa rządzić.

Natomiast opozycja - socjaldemokraci i komuniści chcą, aby prezydent rozpisał nowe przyśpieszone wybory. Uważają, że po wprowadzeniu przez koalicję serii nieudanych reform i po skandalach korupcyjnych tego rodzaju rozwiązanie będzie dla wyborców najlepsze.

Obserwatorzy sceny politycznej nie wykluczają się, że prezydent w najbliższy wtorek zaproponuje utworzenie tymczasowego, tzw. gabinetu urzędników, który rządziłby do maja przyszłego roku, czyli do końca kadencji obecnego parlamentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent już oficjalnie przyjął dymisję Były już premier Neczas zapowiedział po południu, że odchodzi nie tylko ze stanowiska premiera.
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Prezydent Czech z wizytą w Polsce Po oficjalnym powitaniu prezydenci Polski i Czech rozpoczną rozmowy. Po południu czeski prezydent złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tagi: kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz