Notowania

polska gospodarka
12.04.2014 09:49

Kryzys ukraiński. Jak wpłynie na polską gospodarkę?

- Oczekujemy, że w przyszłym roku będziemy w stanie funkcjonować bez gazu z Rosji - uważa Mateusz Szczurek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Mateusz Szczurek

Nasz kraj jest dużo bardziej niż w przeszłości odporny na kryzysy za wschodnią granicą. Taką opinię wyraził przebywający w Waszyngtonie minister finansów Mateusz Szczurek.

Bierze on udział w odbywającym się w stolicy Stanów Zjednoczonych szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Minister widzi dwa główne zagrożenia dla polskiej gospodarki w związku z kryzysem na linii Kijów-Moskwa. Pierwsze to załamanie handlu pomiędzy Polską a Rosją. _ - Byłoby to oczywiście odczuwalne dla polskich przedsiębiorstw, ale nie tak ważne, jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy ten handel był na wyższym poziomie _ - mówi Mateusz Szczurek.

Drugie zagrożenie to potencjalne zakłócenia w imporcie surowców energetycznych z Rosji. Minister Szczurek zwrócił jednak uwagę, że Polska od dawna stara się zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu. _ - Oczekujemy, że w przyszłym roku będziemy w stanie funkcjonować bez gazu z Rosji, gdyby to było konieczne. Moim zdaniem nie będzie _ - powiedział minister finansów.

Mateusz Szczurek dodał, że działania Rosji na Ukrainie już spowodowały zmiany w myśleniu państw Unii Europejskiej na temat bezpieczeństwa energetycznego i sprawiły, że Unia mówi w tej sprawie jednym głosem.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zrobi Ukraina bez gazu z Rosji? Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy rozwiązaniem może być terminal LNG do importu surowca.
Rosja na razie nie odetnie Ukrainy od gazu Informacja, która uspokaja Ukraińców ma wynikać z wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który według agencji Interfax spotkał się dziś z przedstawicielami rosyjskiego rządu.
Ukraina nie zapłaci za gaz? Kijów zakręcił kurek Ukraina rozliczy się z Rosją za gaz, kiedy zostanie ustalona jego cena - oświadczył ukraiński minister energetyki Jurij Prodan.
Merkel apeluje: zrezygnujcie z użycia siły _ - Podniesienia cen na gaz dla Ukrainy oraz embarga na ukraińskie produkty mleczne też trudno uznać za wkład w stabilizację - _ zauważył rzecznik niemieckiej kanclerz.
Tagi: polska gospodarka, mateusz szczurek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz