Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys ukraiński tematem szczytu w Mińsku. "Małe szanse na przełom"

0
Podziel się:

Sytuacji nie poprawi pewnie też dzisiejsze spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy, zorganizowane w Mińsku.

Kryzys ukraiński tematem szczytu w Mińsku. "Małe szanse na przełom"
(PAP/EPA)

Sytuacja na Ukrainie będzie dzisiaj tematem szczytu w Mińsku, na którym może dojść do rozmów prezydentów Petra Poroszenki i Władimira Putina. UE reprezentować będzie szefowa dyplomacji Catherine Ashton. Obserwatorzy jednak nie spodziewają się przełomu. Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin zapewnił, że jego kraj jest gotów do walki dyplomatycznej Przyznał przy tym, że spotkanie w Mińsku będzie trudne.

Aktualizacja 9:30

- _ Mińsk będzie trudny, ale jesteśmy gotowi do walki dyplomatycznej. Prezydent Poroszenko jest usposobiony stanowczo _ - napisał Klimkin na Twitterze w nocy z poniedziałku na wtorek.

Na wschodzie Ukrainy trwają walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Starcia koncentrują się na przedmieściach Doniecka i Ługańska, rebelianci próbują też przedrzeć się w okolice położonego nad Morzem Azowskim Mariupola, gdzie obecnie urzędują władze obwodu donieckiego.

Wczoraj wieczorem Poroszenko wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej Ukrainy odbędą się 26 października - napisano na Twitterze administracji prezydenckiej.

Po północy prezydenckie służby prasowe przekazały też, że Poroszenko rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem rozmowy były sposoby pokojowego uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie. _ Prezydent poinformował kanclerz o pogorszeniu się sytuacji w Donbasie _ - podały służby prasowe Poroszenki.

Kijów oskarża władze Rosji o dostarczanie broni separatystom. Twierdzi też, że w walkach uczestniczą po stronie rebeliantów rosyjscy żołnierze. W poniedziałek wcześnie rano na Ukrainę wdarła się z Rosji kolumna wojskowa, która składała się z 10 czołgów, dwóch transporterów opancerzonych i dwóch ciężarówek Ural. Władze ukraińskie poinformowały, że kolumna zmierzała do Mariupola nad Morzem Azowskim na południu obwodu donieckiego. Oświadczyły, że Rosja chciała otworzyć w ten sposób drugi front w konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodniej Ukrainie.

Z kolei w Moskwie szef MSZ Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja chce w najbliższych dniach wysłać na wschodnią Ukrainę kolejny konwój z pomocą humanitarną. Pierwszy konwój dotarł w ubiegłym tygodniu do Ługańska bez zgody władz ukraińskich i bez eskorty przedstawicieli Czerwonego Krzyża.

W Mińsku rozmawiać mają o kryzysie ukraińskim przywódcy krajów Unii Celnej (tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan) i Ukrainy, a także przedstawiciele UE, w tym szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Oczekuje się, że dojdzie do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z Poroszenką.

Politolog Ołeksij Harań zwraca uwagę, że na miejscu będą także obecni przedstawiciele Unii Europejskiej. Jego zdaniem nie będzie radykalnego przełomu. Rozmowy mogą być jednak początkiem procesu pokojowego jeżeli zechce tego Rosja. - _ Ona wiele mówiła, ale jedną ręką zabijała naszych obywateli, a drugą cynicznie przysyłała nam konwój z pomocą humanitarną _- dodał Ołeksij Harań.

Z kolei Dmitrij Babicz, komentator państwowego radia Głos Rosji, powiedział Polskiemu Radiu, że w jego ocenie najważniejszą sprawą omawianą w Mińsku będą kwestie energetyczne. Chodzi głównie o dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę w obliczu nadchodzącej zimy.

Dmitrij Babicz zauważa, że Rosja inaczej niż Kijów i Zachód postrzega wydarzenia w Donbasie, gdzie trwają walki prorosyjskich separatystów z wojskami ukraińskimi. Według komentatora państwowego radia Głos Rosji, gdyby chodziło tylko i wyłącznie o rosyjską inwazję na Ukrainę, to sprawę można byłoby szybko rozwiązać. Jego zdaniem, Moskwa będzie konsekwentnie zaprzeczać doniesieniom, że wspiera zbrojnie ukraińskich separatystów. Jednocześnie rosyjski komentator uważa za niemożliwe, aby zachowanie Rosji i Ukrainy - w przeszłości blisko związanych republik - było całkowicie neutralne w sytuacji, gdy w jednej z nich _ trwa wojna domowa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko: Ta wojna zagraża całemu światu Petro Poroszenko dodał, że jeszcze nigdy Ukraińcy tak świadomie nie obchodzili święta niepodległości. _ To prawdziwa wojna ojczyźniana _- powiedział.
Białoruś poratuje Rosję ziemniakami i serem? Dostawy nabiału mogą zostać zwiększone o 40-50 proc., w tym serów - o 40 tys. ton, półfabrykatów mięsnych - o 15-40 proc., warzyw - do 40 proc., a ziemniaków - dwukrotnie - oświadczył wicepremier Białorusi.
Merkel w Kijowie? Niemiecki minister milczy - _ Mam wrażenie, że obie strony poszukują obecnie dróg prowadzących do zawieszenia broni _ - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)