Notowania

euro 2012
15.06.2012 12:13

Kryzys w budowlance. PKO wypowiada kredyty

PBG i Hydrobudowa Polska otrzymały od Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

PBG i Hydrobudowa Polska otrzymały od Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2010 r., ustalającej linię kredytową na finansowanie realizacji kontraktu _ Budowa autostrady A-4 Tarnów-Rzeszów na odcinku od węzła Krzyż do węzła Dębica Pustynia _.

Spółki poinformowały w komunikatach, że umowa kredytu została wypowiedziana z uwagi na zagrożenie upadłością kredytobiorcy. Należność banku na dzień 11 czerwca 2012 r. wynosiła 161.581.887,64 zł. Wspomniana umowa kredytowa została zawarta pomiędzy bankiem Pekao a Hydrobudową jako kredytobiorcą oraz PBG i Aprivią jako dłużnikami solidarnymi.

13 czerwca rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu Joanna Ciesielska-Borowiec poinformowała PAP, że Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu. Dodała, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie Aprivii. Dwa dni wcześniej Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił natomiast o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu.

W ubiegłym tygodniu zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

Niedawno PBG otrzymało od banku Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2009 r., a osiem spółek z grupy PBG otrzymało od Raiffeisen Bank Polska zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o limit wierzytelności z 2007 r. Obie umowy zostały wypowiedziane w związku ze stwierdzeniem przez banki zagrożenia upadłością kredytobiorcy.

PBG i spółki zależne otrzymały zaś niedawno od Nordea Bank Polska, BZ WBK, HSBC, Raiffeisen Bank Polska i BGŻ wypowiedzenie umów kredytowych, a fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały natychmiastowego wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami, przy czym PKO TFI wezwało do wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 40 mln zł plus odsetki.

W ubiegłą środę umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Czytaj więcej o kondycji firm budowlanych
1,5 miliarda zobowiązań PBG. Sprawdź, wobec kogo Obecne łączne zobowiązania PBG to około 1,5 mld zł. Zobowiązania całej grupy wobec banków to około 1,7 mld zł - poinformował w trakcie telekonferencji wiceprezes spółki Przemysław Szkudlarczyk.
Hiszpańska spółka wciąż zainteresowana przejęciem Hydrobudowy Hiszpańska firma budowlana Obrascon Huarte Lain (OHL) jest chętna, by powrócić do tematu przejęcia od PBG 51 proc. akcji Hydrobudowy i 50,1 proc. Aprivii.
Czarny poniedziałek na giełdzie. Kto ucierpiał? _ Tak złe wyniki także innych spółek budowlanych nie wróżą nic dobrego i budzą poważne obawy, że niedługo usłyszymy informacje o kolejnych upadłościach firm. _
Tagi: euro 2012, hydrobudowa, kredyt, pko, linia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz