Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w egipcie
02.10.2013 18:51

Kryzys w Egipcie. Kolejna wizyta szefowej unijnej dyplomacji

Catherine Ashton będzie rozmawiała z przedstawicielami władz oraz opozycji na temat kryzysu politycznego w kraju - poinformowała Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Wizyta Ashton w Kairze potrwa do jutra.

Podczas pobytu szefowa dyplomacji UE spotka się m.in. z tymczasowym prezydentem Egiptu Adlim Mansurem i tymczasowym premierem Hazimem el-Biblawim, a także wicepremierem i ministrem obrony generałem Abd el-Fatahem Saidem es-Sisim. To właśnie Sisi postrzegany jest jako człowiek, który doprowadził 3 lipca do obalenia prezydenta islamisty Mohammeda Mursiego po miesiącach protestów przeciw jego rządom.

Ashton będzie również rozmawiała z członkami opozycji, m.in. z przedstawicielami Partii Wolności i Sprawiedliwości, która jest skrzydłem politycznym Bractwa Muzułmańskiego, a także salafickiej Partii Nur. Spotka się też ze zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego Tawadrosem II oraz byłym szefem dyplomacji Amrem Musą, który przewodniczy 50-osobowej komisji zajmującej się przeglądem proponowanych zmian w uchwalonej za rządów islamistów konstytucji.

To trzecia wizyta Ashton w Egipcie od odsunięcia Mursiego od władzy. Ashton jako jednej z niewielu przedstawicielek międzynarodowych władz udało się spotkać z przetrzymywanym w nieznanym miejscu Mursim.

UE latem br. prowadziła mediacje między tymczasowymi władzami Egiptu a Bractwem Muzułmańskim, mające na celu zakończenie kryzysu politycznego w tym kraju. Rozmowy nie powstrzymały jednak egipskich sił bezpieczeństwa przed przeprowadzeniem brutalnych operacji likwidacji obozowisk islamistów w Kairze. Akcje te pociągnęły za sobą setki ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska nie może utracić Ukrainy Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie.
Kto i ile straci na rozruchach w Egipcie? Branża, dzięki której do gospodarki egipskiej trafiło w zeszłym roku ponad 10 mld dol., mocno odczuwa skutki transmitowanych przez telewizje całego świata zamieszek.
Ashton chce zniesienia stanu wyjątkowego Szefowa unijnej dyplomacji w komunikacie potępiła przemoc, która wybuchła w Kairze i całym Egipcie i która - jak oświadczyła - _ sprawiła, że kraj zmierza ku niepewnej przyszłości. _
Tagi: kryzys w egipcie, ashton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz