Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w egipcie
12.09.2013 12:59

Kryzys w Egipcie. Kraj jest winien zagranicznym firmom naftowym 6 mld dolarów

Naftowi giganci wstrzymali inwestycje, ale szef tymczasowego rządu przekonuje, że są bliscy porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Walter Siegmund/GNU/Wikipedia)

Egipt jest winien zagranicznym firmom naftowym 6 mld dolarów - poinformował szef tymczasowego rządu Hazim el-Biblawi. Dodał, że rząd jest bliski porozumienia dotyczącego terminów spłat, które umożliwi wzrost inwestycji ze strony tych firm.

_ - Mamy dług wobec zagranicznych firm naftowych na około 6 mld dolarów, co skłoniło je do wstrzymania inwestycji. Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia z nimi w sprawie ustalenia terminów spłat. Porozumienie doprowadzi do wzrostu inwestycji ze strony tych firm do 15 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat _ - powiedział Beblawi w wywiadzie prasowym.

Minister do spraw ropy naftowej w tymczasowym rządzie Szerif Ismail powiedział niedawno, że Egipt przygotowuje harmonogram spłat zadłużenia wobec zagranicznych firm, w celu zachęcenia ich do inwestowania w wydobycie i rozwój.

Z kolei koncerny - między innymi BP, BG Group, Edison, TransGlobe Energy - ujawniły dane finansowe, z których wynika, że dług Egiptu wobec nich wyniósł pod koniec 2012 roku ponad 5,2 mld dolarów.

Społeczne niepokoje, jakich wciąż doświadcza Egipt po obaleniu w 2011 roku autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka zadziałały hamująco na ruch turystyczny i zagraniczne inwestycje - dwa główne źródła dochodów finansowych państwa. Rezultatem było zaciągnięcie miliardowych kredytów na międzynarodowych rynkach finansowych i opóźnianie płatności na rzecz koncernów naftowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny ropy spadają, bo Obama robi przerwę Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo prezydent Obama robi przerwę w sprawie akcji militarnej w Syrii - podają maklerzy.
Ceny ropy naftowej zniżkują. Uda się uniknąć wojny? Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 108,20 dolarów, po zniżce o 1,32 dolara.
Takie będą konsekwencje wojny w Syrii Szczyt państw G20 nie rozwiązał sporu Rosji i USA w sprawie interwencji w Syrii. Oto, jakie będą jej ekonomiczne konsekwencje.
Tagi: kryzys w egipcie, ropa naftowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz