Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Chcą dać jej więcej czasu na spłatę długów

0
Podziel się:

Jest jednak kilka warunków. Grecy mają dotrzymać obietnic dotyczących cięć budżetowych. Co jeszcze?

Kryzys w Grecji. Chcą dać jej więcej czasu na spłatę długów
(AP/Fotolink/East News)

Kanclerz Austrii Werner Faymann chce dać Grecji - wbrew stanowisku Niemiec - więcej czasu na spłatę zaciągniętych kredytów pod warunkiem wdrożenia przez rząd w Atenach wszystkich reform uzgodnionych z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

_ - Są duże szanse na to, że Grecy dotrzymają porozumień z UE, a w zamian dostaną więcej czasu na spłatę długów _ - powiedział Faymann w wywiadzie dla dzisiejszego wydania dziennika _ Oesterreich _.

Za najważniejsze szef austriackiego rządu uznał dotrzymanie obietnic dotyczących cięć budżetowych. _ - Jeżeli to będzie zapewnione, to opowiadam się za przesunięciem terminu spłaty długów _ - wyjaśnił i dodał, że może chodzić o dwa lub trzy lata, a decyzję powinni podjąć eksperci.

Według kanclerza kryzys i bezrobocie są w Grecji tak ogromnym problemem, że bez przesunięcia terminu kraj ten nie będzie w stanie spłacić kredytów.

Faymann zdecydowanie sprzeciwił się wszelkim spekulacjom dotyczącym usunięcia Grecji ze strefy euro. - _ Kto twierdzi, że wyrzucenie Grecji z eurolandu byłoby mniej kosztowne od przesunięcia spłat, ten kłamie _ - powiedział. Rozpad unii walutowej byłby dla Austrii _ skrajnie niebezpieczny _ - dodał i ostrzegł przed załamaniem się eksportu, lawinowym wzrostem bezrobocia oraz spadkiem płac. _ - Kto tego pragnie, ten podcina gałąź, na której z powodzeniem siedzimy _ - powiedział Faymann.

Zadłużona Grecja zobowiązała się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. PKB do końca 2014 roku. Władze w Atenach zabiegają obecnie o przedłużenie o dwa lata tego terminu, uzgodnionego już z UE i MFW. Greckie ministerstwo finansów argumentuje, że dodatkowe dwa lata na spełnienie tego celu pozwoliłyby odbić się od dna greckiej gospodarce, która od pięciu lat jest w recesji.

Podczas wizyt w Berlinie i Paryżu w piątek i sobotę premier Grecji Antonis Samaras nie uzyskał zgody na przesunięcie terminu. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble potwierdził w wywiadzie opublikowanym w sobotę w dzienniku _ Der Tagesspiegel _ twarde stanowisku rządu w Berlinie. _ Więcej czasu oznacza zwykle też większe koszty _ - powiedział Schaeuble.

Zdaniem ekspertów w przypadku przesunięcia terminu celu fiskalnego Ateny potrzebowałyby dodatkowych 20 mld euro, co mogłoby oznaczać konieczność przyjęcia przez UE i MFW kolejnego, trzeciego już pakietu ratunkowego. Pierwszy program pomocowy opiewał na ok. 110 mld euro, realizowany obecnie drugi program ma wartość 130 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecka wyspa chce się przyłączyć do Austrii Według włoskiej gazety Libero na zamieszkanej przez ok. 9 tys. ludzi wyspie Ikaria całkiem serio rozważa się referendum w sprawie uniezależnienia się od Aten.
Tarcia w koalicji. Domagają się zmniejszenia strefy euro Niektórzy politycy partii CSU otwarcie sprzeciwiają się stanowisku Angeli Merkel.
"Zakończcie mobing wobec Grecji" Sekretarz generalny niemieckiej partii wyraził na łamach _ Bild _ opinię, że wyjście Grecji z Eurolandu jest nie do uniknięcia.
giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)