Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Głębokie podziały wśród niemieckich polityków

0
Podziel się:

Sekretarz generalny niemieckiej partii wyraził na łamach Bild opinię, że wyjście Grecji z Eurolandu jest nie do uniknięcia.

Kryzys w Grecji. Głębokie podziały wśród niemieckich polityków
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zaapelował do polityków współrządzącej w Niemczech CSU o zaniechanie wypowiedzi, sugerujących Grekom wyjście ze strefy euro. Ich postawę określił jako _ mobbing _.

_ - Nie powinno się wydawać sądów na temat Grecji przed raportem trojki i bez wystarczającej znajomości faktów _ - powiedział Westerwelle w sobotę w Oslo, dodając, że należy zaprzestać _ podyktowanego partyjnymi interesami mobbingu wobec poszczególnych krajów UE _. Jak podkreślił szef niemieckiego MSZ, takie wypowiedzi _ utrudniają negocjacje z Atenami i szkodzą wizerunkowi Niemiec _.

Sekretarz generalny CSU Alexander Dobrindt wyraził na łamach _ Bild am Sonntag _ opinię, że wyjście Grecji z eurolandu jest nie do uniknięcia. _ - Widzę Grecję w 2013 roku poza strefą euro _ - powiedział bawarski polityk. Jego zdaniem Grecja powinna dostać możliwość późniejszego powrotu do eurolandu.

Inny polityk CSU, deputowany do Bundestagu Thomas Silberhorn stwierdził, że kraj, który przez dłuższy czas nie jest w stanie sprostać konkurencji w eurolandzie, zrobi lepiej, jeśli sam opuści strefę. Trzeba znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zachować Grekom twarz - dodał Silberhorn. Politycy CSU wypowiadali się w przeszłości wielokrotnie za wstrzymaniem dalszej pomocy dla Grecji.

CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna) działa tylko na terenie Bawarii. W Bundestagu tworzy z CDU jeden klub parlamentarny. Ta konserwatywna partia jest koalicjantem CDU i FDP w rządzie Angeli Merkel.

Merkel powiedziała po piątkowym spotkaniu z premierem Grecji Antonisem Samarasem w Berlinie, że Grecja powinna pozostać częścią strefy euro. Z podjęciem decyzji co do dalszych losów zadłużonego kraju należy - według niej - poczekać do opublikowania raportu trojki, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego. Dokument spodziewany jest w połowie lub pod koniec września.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja poza euro? Oto czarny scenariusz Koszt wyjścia Grecji ze strefy euro byłby bardzo duży i dlatego należy dać Grekom jeszcze rok na kontynuowanie reform.
Będzie kolejny pakiet ratunkowy dla Grecji? Brakuje 14 miliardów Minister finansów Niemiec przestrzega przed wrzucaniem pieniędzy do _ studni bez dna. _
Niemiecki minister rozwiewa nadzieje Greków Według doniesień prasowych premier Grecji ma poprosić o wydłużenie harmonogramu reform o dwa lata, do 2016 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)